REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okres ochronny przed emeryturą a zmiana stanowiska pracy

Aleksandra Pajewska
Okres ochronny przed emeryturą a zmiana stanowiska pracy./ fot. Fotolia
Okres ochronny przed emeryturą a zmiana stanowiska pracy./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z kodeksem pracy oraz orzecznictwem Sądu Najwyższego zmiana stanowiska pracy nie jest możliwa wobec pracownika będącego w okresie ochronnym. Okres ochronny to 4 lata poprzedzające osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego.

Okres ochronny

Na mocy art. 39 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141) pracownikom, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego przysługuje tzw. okres ochronny. Stąd pracodawca nie może wypowiedzieć takiemu pracownikowi umowy o pracę. Powyższy zakaz obejmuje również brak możliwości zmiany warunków pracy lub płacy w drodze wypowiedzenia zmieniającego.

REKLAMA

Co do zasady pracodawca nie ma możliwości by wypowiedzieć umowę pracę pracownikowi będącemu w okresie ochronnym. Nie może również zmienić jego stanowiska pracy.

Zadaj pytanie na: Forum

Rozwiązanie a wypowiedzenie umowy o pracę

Warto podkreślić, że okres ochronny dotyczy nie rozwiązania umowy o pracę a samego wypowiedzenia. Stąd też odpowiednio wcześniej złożone wypowiedzenie, którego skutek nastąpi w okresie ochronnym nie stanowi naruszenia. Pogląd taki wyprowadzić należy z orzecznictwa Sądu Najwyższego - wyrok SN z dnia 7 kwietnia 1999 r., I PKN 643/98. Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę – zdaniem SN - nie obowiązuje przed osiągnięciem wieku przedemerytalnego, chociażby wiek ten pracownik przekroczył w okresie wypowiedzenia.

Zapisz się na nasz newsletter

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydłużony wiek emerytalny

W związku z następującym od 1 stycznia 2013 roku stopniowym wydłużaniem wieku emerytalnego przesuwa się także granica okresu ochronnego. Przepisy przejściowe gwarantują jednak ochronę pracowników w tym zakresie. Zatem pracownicy, którzy w dniu jej wejścia w życie są objęci ochroną stosunku pracy są objęci tą ochroną przez czas do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego. Czas, w którym ich stosunek pracy podlega szczególnemu reżimowi ochrony został odpowiednio wydłużony.

Zobacz również: Wiek emerytalny 2015

Wypowiedzenie zmieniające jako wyjątek

Wręczenie wypowiedzenia zmieniającego pracownikowi objętemu szczególną ochroną jest możliwe jedynie w drodze wyjątku, w dwóch sytuacjach:

  1. gdy wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczy ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której należy pracownik,
  2. gdy stwierdzono orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.

W pozostałych sytuacjach dla wprowadzenia zmian wymagana jest zgoda obu stron stosunku pracy, tj. porozumienie.

Polecamy serwis: Emerytury 2014

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141).

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 kwietnia 1999 r., I PKN 643/98.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa likwidująca CBA ma zostać przyjęta w II kwartale 2024 r. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

REKLAMA

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA