| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2017 > Zmiana kwoty jaką można sobie dorobić do emerytury i renty od 1 września 2017 r.

Zmiana kwoty jaką można sobie dorobić do emerytury i renty od 1 września 2017 r.

W Monitorze Polskim w dniu 24 sierpnia 2017 r. ukazał się komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w sprawie kwoty przychodu odpowiadającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za II kwartał 2017 r., która wynosi 2954,50 zł. To właśnie maksymalnie taką kwotę emeryt lub rencista może dodatkowo osiągnąć.

Osoba pobierająca emeryturę lub rentę może sobie do tego świadczenia dodatkowo dorobić, jest to jednak ograniczone ustanowionymi przez ustawodawcę ograniczeniami, których nieprzestrzeganie grozi zmniejszeniem emerytury/renty lub jej zawieszeniem.

Przede wszystkim osoba taka nie może osiągać przychodu z tytułu działalności, która jest obciążona obowiązkiem ubezpieczenia społecznego. Przykładowo, nie może osiągnąć przychodu z tytułu pracy na podstawie umowy o pracę, czy też prowadzenia pozarolniczej działalności oraz współpracy przy jej wykonywaniu.

Polecamy: Nowe emerytury. Obowiązki pracodawcy po zmianach od 1 października 2017 r.

Ile można dorobić?

Emeryt lub rencista ma prawo osiągnąć dodatkowy przychód w wysokości do 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za ostatnio ogłoszony przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego kwartał kalendarzowy. Jak wynika z komunikatu Prezesa GUS z dnia 9 sierpnia 2017 r. w II kwartale 2017 r. przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4220,69 zł.

Na tej podstawie Prezes ZUS wydaje komunikat, w którym ogłasza graniczną kwotę przychodu jaki może osiągnąć emeryt lub rencista. Kwota przychodu odpowiadająca 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za II kwartał 2017 r. ogłoszonego do celów emerytalnych wynosi 2954,50 zł.

Oznacza to, że w nadchodzącym kwartale emeryt lub rencista może dorobić maksymalnie 2954,50 zł brutto.

Z racji faktu, że wysokość przeciętnego wynagrodzenia w II kwartale 2017 r. zmniejszyła się w stosunku do I kwartału 2017 r., spadła również wysokość kwoty jaką może sobie rencista dodatkowo dorobić. W okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2017 r. emeryt lub rencista mógł dorobić sobie do 3 047,50 zł brutto bez zmniejszenia świadczenia.

Przekroczenie kwoty granicznej

Jak już zostało wspomniane, przekroczenie kwoty granicznej może poskutkować konsekwencjami w postaci zmniejszenia świadczenia lub nawet jego zawieszenia. Zgodnie z przepisami, świadczenie podlega zmniejszeniu w przypadku gdy dodatkowy przychód wyniósł od 70 % do 130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Prawo do świadczenia ulega zawieszeniu gdy dodatkowy przychód wyniósł więcej niż 130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (za II kwartał ta kwota wynosi 5486,90 zł.)

Emeryt lub rencista powinien zawiadomić ZUS o dodatkowej pracy zarobkowej. Oprócz tego osoba, która pobiera emeryturę/rentę lub jej przedstawiciel ustawowy jest zobowiązana do niezwłocznego powiadomienia organu wypłacającego świadczenie o sytuacji osiągnięcia przychodu w kwocie, która powoduje zawieszenie prawa do tego świadczenia.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1383)

Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia  9  sierpnia 2017 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale 2017 r. (M.P z 2017 r. poz. 811)

Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 21 sierpnia 2017 r. w sprawie kwoty przychodu odpowiadającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za II kwartał 2017 r. ogłoszonego do celów emerytalnych stosowanej przy zawieszaniu renty socjalnej (M.P.z 2017 r. poz. 825)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "KM-LEX"

Kancelaria Prawna "KM-LEX" Roszczenia i usługi prawne Krzysztof Konopka. Kancelaria specjalizuje się w świadczeniu usług prawnych z zakresu dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu zawartych umów ubezpieczeniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK