| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Emerytury powszechne Vademecum

Emerytury powszechne Vademecum

Podleganie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu ma na celu zapewnienie pracownikom emerytury po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. W Polsce powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.

W określonych przypadkach emerytura powszechna przysługuje także osobom, które nie posiadają odpowiednio długiego stażu ubezpieczeniowego. Emerytura rzy obniżonym okresie ubezpieczeniowym przysługuje ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku, którzy osiągnęli wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn oraz mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 15 lat dla kobiet i co najmniej 20 lat dla mężczyzn.

Zobacz także: Komu przysługuje emerytura w wieku przy obniżonym stażu

Ustawa regulująca kwestię emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje możliwość przejścia z wcześniejszej emerytury na emeryturę powszechną. Dla wielu emerytów może okazać się to sposobem na podwyższenie emerytury. Z możliwości zamiany wcześniejszej emerytury, na emeryturę w wieku powszechnym może skorzystać każdy emeryt, który jest na wcześniejszej emeryturze i który osiągnął wiek 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzna.

Zobacz także: Z emerytury wcześniejszej na emeryturę powszechną

Emerytura z urzędu

Emeryturę przyznaje się z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która osiągnęła wiek uprawniający do emerytury powszechnej oraz podlegała ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Emeryturę tą przyznaje się od dnia osiągnięcia przez rencistę wieku uprawniającego do emerytury. Emerytura ta nie może być niższa od pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy.

Zobacz także: Dla kogo emerytura z urzędu

Emeryturę przyznaje się z urzędu zamiast pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która osiągnęła wiek 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz podlegała ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Zobacz także: Emerytura powszechna z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy

Emerytura mieszana

Emerytura mieszana przysługuje osobom, które osiągną wiek emerytalny w latach 2009-2013, oraz nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w funduszu emerytalnym za pomocą ZUS, na dochody budżetu państwa. Emerytura ta będzie ustalana po części na starych, a po części na nowych zasadach.

Zobacz także: Emerytury mieszane, czyli obliczane według starych i nowych zasad

Zobacz także: Dla kogo emerytura mieszana

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK