| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Wiek przedemerytalny a ochrona przed zwolnieniem

Wiek przedemerytalny a ochrona przed zwolnieniem

Pracownik w wieku przedemerytalnym podlega ochronie. Nie może z nim być rozwiązana umowa o pracę. Kogo dokładnie obowiązuje szczególna ochrona?

Jeżeli pracownik nie przyjmie nowych warunków pracy lub płacy, jego umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu.

Kiedy ochrona przedemerytalna nie obowiązuje?

Zakaz wypowiadania umowy o pracę z pracownikiem w wieku przedemerytalnym dotyczy każdej umowy o pracę. Nie ma znaczenia, czy jest to umowa zawarta na czas określony, czas nieokreślony czy też umowa na okres próbny. Jednak zakaz wypowiadania nie chroni pracownika przed rozwiązaniem umowy terminowej wraz z upływem czasu, na który została zawarta umowa. Zakaz wypowiadania nie oznacza, że z pracownikiem nie można rozwiązać umowy bez wypowiedzenia, jeśli zajdą okoliczności zmuszające pracodawcę do takiego zachowania.

Zakaz wypowiadania umowy o pracę osobom w wieku przedemerytalnym przestaje obowiązywać także w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Ochrona przed zwolnieniem nie jest wyłączona, ale zmniejszona w przypadku zwolnień grupowych. W przypadku pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników, w przypadku zwolnień grupowych nie mogą oni wypowiedzieć umowy o pracę pracownikom objętym ochroną przedemerytalną, ale mogą wypowiedzieć im warunki pracy lub płacy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Emerytura nie uzasadnia wypowiedzenia

Omawiając ochronę pracowników przed wypowiedzeniem w wieku przedemerytalnym, należy wspomnieć, że uzyskanie wieku i prawo do emerytury nie uzasadnia zwolnienia. Sąd Najwyższy stwierdził, że rozwiązywanie stosunku pracy wyłącznie z powodu przekroczenia przez pracownika wieku emerytalnego i nabycia prawa do emerytury jest przejawem dyskryminacji. Pracodawcy nie mogą uzasadniać zwolnienia pracownika wyłącznie tym, że przekroczył on określony wiek i nabył prawo do emerytury.

Polecamy serwis: Emerytury

Podstawa prawna:

Art. 39 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 ze zm.).

Uchwała SN (Izby Pracy Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych) z dnia 21 stycznia 2009 r., II PZP 13/08.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »