| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Wiek przedemerytalny a ochrona przed zwolnieniem

Wiek przedemerytalny a ochrona przed zwolnieniem


Pracownik w wieku przedemerytalnym podlega ochronie. Nie może z nim być rozwiązana umowa o pracę. Kogo dokładnie obowiązuje szczególna ochrona?

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Pod warunkiem, że okres zatrudnienia umożliwia pracownikowi uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

W Polsce nadal powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Osiągnięcie tego wieku powoduje nabycie prawa do emerytury.

59.00 złPrzewodnik po zmianach przepisów 2013/2014

Nie tylko sam wiek uprawnia do uzyskania prawa do emerytury. Pracownik musi posiadać odpowiedni staż pracy, umożliwiający mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem przez wieku emerytalnego. Z ochrony nie skorzysta pracownik, któremu brakuje niespełna cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, ale z jego osiągnięciem nie będzie posiadał okresem pracy uprawniającego do emerytury.

Określona grupa pracowników może liczyć na emerytury wcześniejsze, czyli przyznane przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Pracownicy tacy, korzystają z ochrony przed wypowiedzeniem w okresie czterech lat przed jego osiągnięciem.

Skuteczne będzie wypowiedzenie umowy o pracę złożone przed rozpoczęciem okresu ochronnego, nawet jeśli do rozwiązania stosunku pracy doszłoby już w jego trakcie. Wypowiedzenie dokonane przed datą rozpoczęcia obowiązywania zakazu wypowiedzenia, będzie ważne i skuteczne. Zakaz dotyczy niemożliwości wypowiedzenia umowy, a nie jej rozwiązania w tym okresie, jeżeli wypowiedzenia dokonane zostało wcześniej.

Zobacz: Kogo obejmuje ochrona przed zwolnieniem z pracy

Pracownik w wieku przedemerytalnym który podlega ochronie przed wypowiedzeniem nie musi obawiać się, że pracodawca zmieni mu warunki pracy i płacy. Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę osobom w wieku przedemerytalnym dotyczy również wypowiedzenia zmieniającego. Obowiązują jednak dwa wyjątki od tej zasady. Po pierwsze pracownikowi chronionemu, pracodawca może złożyć wypowiedzenie zmieniające, stało się konieczne ze względu na wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której należy dany pracownik. Po drugie pracodawca może wręczyć wypowiedzenie warunków pracy i płacy, jeśli stwierdzono orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika albo nastąpiła niezawiniona przez pracownika utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy.

Jeżeli pracownik nie przyjmie nowych warunków pracy lub płacy, jego umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ23
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia

Eksperci infor.pl

ifirma.pl

Mała księgowość internetowa ifirma.pl

Zostań ekspertem Infor.pl »