| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Wiek przedemerytalny a ochrona przed zwolnieniem

Wiek przedemerytalny a ochrona przed zwolnieniem

Pracownik w wieku przedemerytalnym podlega ochronie. Nie może z nim być rozwiązana umowa o pracę. Kogo dokładnie obowiązuje szczególna ochrona?

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Pod warunkiem, że okres zatrudnienia umożliwia pracownikowi uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Wiek emerytalny w Polsce

W Polsce nadal powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Osiągnięcie tego wieku powoduje nabycie prawa do emerytury.

Nie tylko sam wiek uprawnia do uzyskania prawa do emerytury. Pracownik musi posiadać odpowiedni staż pracy, umożliwiający mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem przez wieku emerytalnego. Z ochrony nie skorzysta pracownik, któremu brakuje niespełna cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, ale z jego osiągnięciem nie będzie posiadał okresem pracy uprawniającego do emerytury.

Wyższy wiek emerytalny – wyrok TK

Prawo do wcześniejszej emerytury

Określona grupa pracowników może liczyć na emerytury wcześniejsze, czyli przyznane przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Pracownicy tacy, korzystają z ochrony przed wypowiedzeniem w okresie czterech lat przed jego osiągnięciem. Warto jednak pamiętać, że wypowiedzenie umowy o pracę złożone przed rozpoczęciem okresu ochronnego będzie skuteczne, nawet jeśli do rozwiązania stosunku pracy doszłoby już w jego trakcie. Wypowiedzenie dokonane przed datą rozpoczęcia obowiązywania zakazu wypowiedzenia, będzie ważne i skuteczne. Zakaz dotyczy niemożliwości wypowiedzenia umowy, a nie jej rozwiązania w tym okresie, jeżeli wypowiedzenia dokonane zostało wcześniej.

Zakaz wypowiedzenie warunków pracy o płacy

Pracownik w wieku przedemerytalnym, który podlega ochronie przed wypowiedzeniem nie musi obawiać się, że pracodawca zmieni mu warunki pracy i płacy. Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę osobom w wieku przedemerytalnym dotyczy również wypowiedzenia zmieniającego. Obowiązują jednak dwa wyjątki od tej zasady. Po pierwsze pracownikowi chronionemu, pracodawca może złożyć wypowiedzenie zmieniające, stało się konieczne ze względu na wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której należy dany pracownik. Po drugie pracodawca może wręczyć wypowiedzenie warunków pracy i płacy, jeśli stwierdzono orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika albo nastąpiła niezawiniona przez pracownika utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy.

Zobacz również: Kogo obejmuje ochrona przed zwolnieniem z pracy?

Czytaj także

Aktualizacja: 28.11.2014

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ochrona przed zwolnieniem a wiek przedemerytalny/ Fot. Fotolia
Ochrona przed zwolnieniem a wiek przedemerytalny/ Fot. Fotolia

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK