| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Wiek przedemerytalny a ochrona przed zwolnieniem

Wiek przedemerytalny a ochrona przed zwolnieniem


Pracownik w wieku przedemerytalnym podlega ochronie. Nie może z nim być rozwiązana umowa o pracę. Kogo dokładnie obowiązuje szczególna ochrona?

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Pod warunkiem, że okres zatrudnienia umożliwia pracownikowi uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

W Polsce nadal powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Osiągnięcie tego wieku powoduje nabycie prawa do emerytury.

299,00 złEmerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Emerytury pomostowe. Komentarz.

Nie tylko sam wiek uprawnia do uzyskania prawa do emerytury. Pracownik musi posiadać odpowiedni staż pracy, umożliwiający mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem przez wieku emerytalnego. Z ochrony nie skorzysta pracownik, któremu brakuje niespełna cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, ale z jego osiągnięciem nie będzie posiadał okresem pracy uprawniającego do emerytury.

Określona grupa pracowników może liczyć na emerytury wcześniejsze, czyli przyznane przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Pracownicy tacy, korzystają z ochrony przed wypowiedzeniem w okresie czterech lat przed jego osiągnięciem.

Skuteczne będzie wypowiedzenie umowy o pracę złożone przed rozpoczęciem okresu ochronnego, nawet jeśli do rozwiązania stosunku pracy doszłoby już w jego trakcie. Wypowiedzenie dokonane przed datą rozpoczęcia obowiązywania zakazu wypowiedzenia, będzie ważne i skuteczne. Zakaz dotyczy niemożliwości wypowiedzenia umowy, a nie jej rozwiązania w tym okresie, jeżeli wypowiedzenia dokonane zostało wcześniej.

Zobacz: Kogo obejmuje ochrona przed zwolnieniem z pracy

Pracownik w wieku przedemerytalnym który podlega ochronie przed wypowiedzeniem nie musi obawiać się, że pracodawca zmieni mu warunki pracy i płacy. Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę osobom w wieku przedemerytalnym dotyczy również wypowiedzenia zmieniającego. Obowiązują jednak dwa wyjątki od tej zasady. Po pierwsze pracownikowi chronionemu, pracodawca może złożyć wypowiedzenie zmieniające, stało się konieczne ze względu na wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której należy dany pracownik. Po drugie pracodawca może wręczyć wypowiedzenie warunków pracy i płacy, jeśli stwierdzono orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika albo nastąpiła niezawiniona przez pracownika utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy.

Jeżeli pracownik nie przyjmie nowych warunków pracy lub płacy, jego umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu.

avatar

2014-06-01 15:09 Zgłoś

w kwietniu ukończyłem 65 lat, mój okres pracy wydłużony został o 6 miesięcy. Druga umowa na czas określony 1.01.2010 - 30.06.2014 r. kończy mi się niebawem i nie wiem co dalej?  bo zabraknie mi 4 miesięcy do nabycia pełnych praw emerytalnych. Czy w takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek przedłużyć mi umowę (byłaby to trzecia umowa-jaka?), czy ma prawo mi odmówić?

avatar

2014-05-31 06:30 Zgłoś

Mąż przebywa na zwolnieniu lekarskim od tygodnia (złamana noga) i wczoraj dostał wypowiedzenie. Za 4 mieisące obiołby go okres ochronny. Czy mimo L4 wypowiedzenie jest skuteczne

avatar Ja_jagienka

2014-05-18 11:23 Zgłoś

Mam zaplanowany urlop 2 tygodniowy obejmujący datę od której będzie obowiązywała mnie ochrona emerytalna. Czy po powrocie z urlopu jeszcze mogę spodziewać się skutecznego wypowiedzenia? Jeśli wejdzie Pani w okres ochronny 4 lat, to pracodawca już od tej daty nie będzie mógł  zwolnić.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP25
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Mirosława Filipowicz

Doradca Podatkowy, certyfikowana księgowa

Zostań ekspertem Infor.pl »