| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Czy możliwe jest odtworzenie czasu pracy

Czy możliwe jest odtworzenie czasu pracy

Pracowałam ponad 10 lat w Polsce jako nauczycielka. Ponadto pracowałam ponad 5 lat w innych zawodach. Razem 16 lat pracy. W roku 1994 wyjechałam za granicę, gdzie obecnie mieszkam. Obecnie mam 58 lat i 13 lat udokumentowanej pracy w USA. Rok temu byłam w Polsce żeby odszukać moje dokumenty pracy. Okazało się, że wszystkie dokumenty w szkole, w której pracowałam zostały zagubione lub wyrzucone. Posiadam książeczkę zdrowia, lecz wpisy są niekompletne. Co mam zrobić żeby udowodnić moje lata pracy?  

Nie informuje Pani dla jakich celów stara się o potwierdzenie okresów zatrudnienia. Jeżeli dla celów przyznania emerytury – to podstawowym środkiem dowodowym potwierdzającym okresy zatrudnienia, jest świadectwo pracy lub pisemne zaświadczenie pracodawcy

Okres zatrudnienia może być również potwierdzony wpisami w legitymacji ubezpieczeniowej, legitymacją służbową, umową o pracę, wpisem w dowodzie osobistym oraz wszelkiego rodzaju pismami pracodawcy kierowanymi do pracownika w trakcie stosunku pracy.

Ustawa emerytalna dopuszcza również na potwierdzenie okresu zatrudnienia dowód z zeznań świadków. Dowód ten może być stosowany przy ubieganiu się o uznanie okresów zatrudnienia przypadających przed dniem 15 listopada 1991 r.

Warunkiem dopuszczającym przyjęcie zeznań świadków jest wskazanie przez osobę zainteresowaną, poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia – niemożności przedstawienia zaświadczenia pracodawcy np. z powodu likwidacji zakładu pracy, zniszczenia lub zagubienia legitymacji ubezpieczeniowej.

Jeżeli zakład pracy nadal istnieje, to do oświadczenia osoby zainteresowanej powinno być dołączone zaświadczenie zakładu pracy potwierdzające fakt braku dowodów zatrudnienia. Wskazane jest, aby zeznania złożone zostały przez co najmniej dwóch świadków – najlepiej współpracowników.

Formularze zeznań świadków oraz formularz oświadczenia są dostępne w każdej jednostce organizacyjnej ZUS ewentualnie na stronach internetowych ZUS.

Podstawa prawna: art. 117 ust. 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

Nadszedł czas na rozliczenie się z fiskusem. Zobacz więcej na www.ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/pit

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »