| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury zagraniczne > Kto ma prawo do emerytury za pracę w Niemczech

Kto ma prawo do emerytury za pracę w Niemczech

Pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę muszą obowiązkowo być członkami ustawowego programu ubezpieczeń emerytalnych.

Prawo do emerytury w Niemczech nabywa się z chwilą ukończenia 65 lat, zarówno w wypadku mężczyzn, jak i kobiet. Ustawowy wiek przejścia na emeryturę zostanie podniesiony z 65 na 67 lat. W latach 2012-2035 wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany o jeden miesiąc.

Emeryturę w wieku 60 lat mogą otrzymać osoby, które wcześniej otrzymywały rentę z tytułu niezdolności do pracy lub opiekuńczą i mogą wykazać się odpowiednio długim stażem pracy.

299,00 złEmerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Emerytury pomostowe. Komentarz.

Do otrzymania emerytury w Niemczech konieczne jest wykazanie się 60-miesięcznym stażem opłacania składek. Przesunięcie w czasie przejścia na emeryturę powoduje jej wzrost o 0,5 proc. za każdy miesiąc przypadający po ukończeniu 65 roku życia.

Wysokość świadczenia emerytalnego uzależniona jest od wysokości składek na ubezpieczenie i stażu pracy.

Osiąganie wynagrodzenia za pracę z tytułu kontynuowania zatrudnienia nie powoduje zawieszenia uprawnień do świadczeń emerytalnych. Co oznacza, że emeryci mają prawo dorabiania do swoich świadczeń.

Zobacz dział: Wysokość emerytury

W Niemczech obowiązkowe ubezpieczenia emerytalno-rentowe są prowadzone przez różnorodne federalne, jak i regionalne instytucje ubezpieczeniowe. Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą nie ma obowiązku ubezpieczenia emerytalnego, dla pracowników jest ono obowiązkowe.

Państwowy system ubezpieczeniowy oparty jest na finansowaniu bieżącym. Składka w wysokości 19,9 proc., po połowie płacona jest przez pracownika i pracodawcę.

Osoby pracujących na własny rachunek mogą korzystać z systemów prowadzonych przez stowarzyszenia zawodowe, które mają status instytucji prawa publicznego. Osoby ubezpieczone w stowarzyszeniach zawodowych są wyłączone z systemu powszechnego, prowadzonego przez państwo.

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy osoba ubezpieczona odprowadza składki do właściwych kas. Pracownicy umysłowi ubezpieczeni są w Federalnym Zakładzie Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych, a pracownicy fizyczni ubezpieczeni są w instytucjach ubezpieczenia na szczeblu landów.

W Niemczech można również wyróżnić branżowe kasy dla kolejarzy – Kasa Ubezpieczenia Kolejarzy, marynarzy – Kasa Ubezpieczenia Marynarzy oraz górników – Kasa Ubezpieczenia Górników.

Zobacz dział: Emerytury zagraniczne

Źródło: eures.praca.gov.pl

Aktualizacja: 04.04.2011

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W Niemczech obowiązkowe ubezpieczenia emerytalno-rentowe są prowadzone przez instytucje ubezpieczeniowe.
W Niemczech obowiązkowe ubezpieczenia emerytalno-rentowe są prowadzone przez instytucje ubezpieczeniowe.

Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł
avatar

2014-04-10 15:23 Zgłoś

wy patałachy z waszymi reklamami obrzydłymi których usunąć nie można to powinno być karane jak chce cos kupic wiem gdzie po to isc,nie wciskajcie szamba ludziom,

avatar

2013-02-17 00:22 Zgłoś

W Niemczech trzeba mieć przepracowane 60 miesięcy żeby móc otrzymać emeryturę..., a co bedzie jezeli przepracuję mniej miesiecy a sładki sa przecież odprowadzane.....??? ktoś mi zwróci to co potrącają na emeryturę ???

avatar

2011-07-11 08:31 Zgłoś

Nr 6(9) – Czerwiec 2007 ISNN: 1897-0540 ZUS DLA CIEBIE Magazyn informacyjny d la k l ientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych "Okres pracy do 30 września 1991 roku na terenie byłej NRD jest traktowany tak, jakby został przepracowany w Polsce. Aby został zaliczony do polskiego wymiaru pracy za ten okres musiały być opłacone składki na ubezpieczenie społeczne. Ponadto zatrudnienie to musi być udokumentowane w taki sam sposób, jakby to była praca w Polsce. Oznacza to, że osoba ubiegająca się o emeryturę z uwzględnieniem pracy w byłej NRD powinna przedstawić w ZUS m.in. świadectwo pracy lub legitymację ubezpieczeniową. Do niemieckiej emerytury nie uprawnia również praca za granicą na zasadzie kontraktów. Zasada ta dotyczy zarówno NRD jak i RFN."

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP29
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Agnieszka Kietlińska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem Infor.pl »