| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury zagraniczne > Kto ma prawo do emerytury za pracę w Niemczech

Kto ma prawo do emerytury za pracę w Niemczech

Pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę muszą obowiązkowo być członkami ustawowego programu ubezpieczeń emerytalnych.

Prawo do emerytury w Niemczech nabywa się z chwilą ukończenia 65 lat, zarówno w wypadku mężczyzn, jak i kobiet. Ustawowy wiek przejścia na emeryturę zostanie podniesiony z 65 na 67 lat. W latach 2012-2035 wiek emerytalny będzie stopniowo podwyższany o jeden miesiąc.

Emeryturę w wieku 60 lat mogą otrzymać osoby, które wcześniej otrzymywały rentę z tytułu niezdolności do pracy lub opiekuńczą i mogą wykazać się odpowiednio długim stażem pracy.

19.90 złEmerytury - Raporty INFOR - PDF

Do otrzymania emerytury w Niemczech konieczne jest wykazanie się 60-miesięcznym stażem opłacania składek. Przesunięcie w czasie przejścia na emeryturę powoduje jej wzrost o 0,5 proc. za każdy miesiąc przypadający po ukończeniu 65 roku życia.

Wysokość świadczenia emerytalnego uzależniona jest od wysokości składek na ubezpieczenie i stażu pracy.

Osiąganie wynagrodzenia za pracę z tytułu kontynuowania zatrudnienia nie powoduje zawieszenia uprawnień do świadczeń emerytalnych. Co oznacza, że emeryci mają prawo dorabiania do swoich świadczeń.

Zobacz dział: Wysokość emerytury

W Niemczech obowiązkowe ubezpieczenia emerytalno-rentowe są prowadzone przez różnorodne federalne, jak i regionalne instytucje ubezpieczeniowe. Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą nie ma obowiązku ubezpieczenia emerytalnego, dla pracowników jest ono obowiązkowe.

Państwowy system ubezpieczeniowy oparty jest na finansowaniu bieżącym. Składka w wysokości 19,9 proc., po połowie płacona jest przez pracownika i pracodawcę.

Osoby pracujących na własny rachunek mogą korzystać z systemów prowadzonych przez stowarzyszenia zawodowe, które mają status instytucji prawa publicznego. Osoby ubezpieczone w stowarzyszeniach zawodowych są wyłączone z systemu powszechnego, prowadzonego przez państwo.

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy osoba ubezpieczona odprowadza składki do właściwych kas. Pracownicy umysłowi ubezpieczeni są w Federalnym Zakładzie Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych, a pracownicy fizyczni ubezpieczeni są w instytucjach ubezpieczenia na szczeblu landów.

W Niemczech można również wyróżnić branżowe kasy dla kolejarzy – Kasa Ubezpieczenia Kolejarzy, marynarzy – Kasa Ubezpieczenia Marynarzy oraz górników – Kasa Ubezpieczenia Górników.

Zobacz dział: Emerytury zagraniczne

Źródło: eures.praca.gov.pl

Aktualizacja: 04.04.2011

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W Niemczech obowiązkowe ubezpieczenia emerytalno-rentowe są prowadzone przez instytucje ubezpieczeniowe.
W Niemczech obowiązkowe ubezpieczenia emerytalno-rentowe są prowadzone przez instytucje ubezpieczeniowe.

Monitor Księgowego225.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

LIS23
TydzieńPWŚCPSN
44272829303112
453456789
4610111213141516
4717181920212223
4824252627282930

Ostatnio na forum

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Tomasz Duraj

doktor hab. nauk prawnych, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem Infor.pl »