| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury zagraniczne > Emerytura po przepracowaniu 16 lat w Polsce

Emerytura po przepracowaniu 16 lat w Polsce

Mam 51 lat i mieszkam za granicą. W Polsce przepracowałam 16 lat. Czy należy mi się emerytura? Jeżeli tak to ile lat muszę ukończyć, aby ją otrzymać?

Za okresy pracy w Polsce będzie Pani mogła otrzymać polską emeryturę, ale nie wcześniej niż po ukończeniu wieku 60 lat Emerytura będzie ustalana według nowych zasad określonych w art. 24 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z którym ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego, wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn.

Jak wynika z powyższego, uzyskanie emerytury na nowych zasadach uzależnione jest jedynie od osiągnięcia przez kobietę 60 roku życia. Nie musi być – tak jak w przypadku obecnie przyznawanych emerytur - jednocześnie spełniony warunek posiadania odpowiedniego okresu zatrudnienia.

299,00 złEmerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Emerytury pomostowe. Komentarz.

Natomiast podstawą obliczenia nowej emerytury będzie zwaloryzowana kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, za okres od 1 stycznia 1999r., powiększona o zwaloryzowany kapitał początkowy (obliczany dla osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948r., które posiadają okresy składkowe i nieskładkowe przypadające przed dniem 1 stycznia 1999 r.). Emerytura stanowić będzie równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia zgromadzonej na koncie kwoty przez tzw. średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi, w jakim ubezpieczony będzie przechodził na emeryturę.

Dodaję, że jeżeli posiadany przez panią 16-letni okres pracy w Polsce w całości lub w części przypada przed dniem 1 stycznia 1999 r. - to za te okresy - powinna pani mieć ustalony przez ZUS kapitał początkowy - w formie decyzji.

Podstawa prawna: Art. 24 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Aktualizacja: 28.03.2011

Autor:

ekspert z zakresu emerytur i rent

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł
avatar

2013-08-29 19:22 Zgłoś

do teresa a gdzie o tym przeczytałaś, bo z powyższego artykułu to nie wynika. A poza tym czytając artykuł, należałoby spojrzeć na końcu na jego datę. Zmieniła się ustawa emerytalna i ta wskazana w artykule już nie obowiązuje.

avatar

2013-08-29 14:04 Zgłoś

pani która przepracuje 5 lat może dostać emerryturę????????

avatar

2012-09-12 17:06 Zgłoś

Witam mam pytanie czy zgodne jest z konstytucja --emerytura dla policji, wojska,prokuratury ,górnika,i innych pokrewnych po 15/25 bez względu na wiek--a dla pozostałych praca do 67 ---po 35/40 latach nie można iść na emeryturę bez względu na wiek---czy jest zgodne z konstytucja ze jedni mogą iść na emeryturę po przepracowaniu 15/25 lat bez względu na wiek a pozostali takiej szansy nie mają

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP25
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia

Eksperci infor.pl

2BE.pl

Grupa Adweb

Zostań ekspertem Infor.pl »