| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury zagraniczne > Obywatel Ukrainy, a polska emerytura

Obywatel Ukrainy, a polska emerytura

Obywatel Ukrainy pracuje w Polsce na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy z pozwoleniem na pracę wydanym przez Wojewodę. Posiada Kartę pobytu na czas oznaczony. Czy będzie mu się należała emerytura za czas pracy w Polsce?

Brak wzajemnej umowy w dziedzinie ubezpieczeń społecznych między Polską a Ukrainą powoduje, że przy rozpatrywaniu uprawnień emerytalno-rentowych stosuje się jedynie kryteria określone w polskich przepisach. Oznacza to, że przy ustalaniu prawa do polskiej emerytury nie mogą być uwzględnione okresy pracy przebyte na terenie Ukrainy ( wyjątek stanowią osoby będące repatriantami).

Jednakże obywatel Ukrainy jeżeli posiada okresy pracy w Polsce może ubiegać się o przyznanie polskiej emerytury – po spełnieniu warunków wymaganych do przyznania tego świadczenia Warunki te określają przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

W zakresie uprawnień do emerytury przepisy tej ustawy, określają różne warunki wymagane do uzyskania prawa do tego świadczenia w zależności m.in. od daty urodzenia ubezpieczonego.

Dodaję, że zgodnie zobowiązującymi w Polsce przepisami - prawo do świadczeń emerytalno-rentowych nie ma związku z obywatelstwem osoby zainteresowanej.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

ekspert z zakresu emerytur i rent

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Zatrudnienia KS Service

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK