| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury zagraniczne > Obywatel Ukrainy, a polska emerytura

Obywatel Ukrainy, a polska emerytura

Obywatel Ukrainy pracuje w Polsce na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy z pozwoleniem na pracę wydanym przez Wojewodę. Posiada Kartę pobytu na czas oznaczony. Czy będzie mu się należała emerytura za czas pracy w Polsce?

Brak wzajemnej umowy w dziedzinie ubezpieczeń społecznych między Polską a Ukrainą powoduje, że przy rozpatrywaniu uprawnień emerytalno-rentowych stosuje się jedynie kryteria określone w polskich przepisach. Oznacza to, że przy ustalaniu prawa do polskiej emerytury nie mogą być uwzględnione okresy pracy przebyte na terenie Ukrainy ( wyjątek stanowią osoby będące repatriantami).

Jednakże obywatel Ukrainy jeżeli posiada okresy pracy w Polsce może ubiegać się o przyznanie polskiej emerytury – po spełnieniu warunków wymaganych do przyznania tego świadczenia Warunki te określają przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

W zakresie uprawnień do emerytury przepisy tej ustawy, określają różne warunki wymagane do uzyskania prawa do tego świadczenia w zależności m.in. od daty urodzenia ubezpieczonego.

Dodaję, że zgodnie zobowiązującymi w Polsce przepisami - prawo do świadczeń emerytalno-rentowych nie ma związku z obywatelstwem osoby zainteresowanej.

Czytaj także

Autor:

ekspert z zakresu emerytur i rent

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK