| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury zagraniczne > Emerytury z USA i Kanady

Emerytury z USA i Kanady

Podpisana umowa międzynarodowa pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz pomiędzy Polską i Kanadą ułatwi 70 tys. osób uzyskanie emerytury. Osoby, które pracują lub pracowały w USA lub Kanadzie, będą mogły zaliczyć te okresy przy ubieganiu się o emeryturę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Z początkiem kwietnia Polska podpisała umowy o zabezpieczeniu społecznym z USA i Kanadą. Po zakończeniu procedur ratyfikacyjnych, wejdą w życie w drugiej połowie tego roku. Po wejściu w życie umowy zostanie wyznaczona jednostka ZUS właściwa do rozpatrywania wniosków o emeryturę lub rentę.

Podpisane umowy przewidują, że okresy ubezpieczenia w Polsce i USA i Kanadzie, które są niezbędne do nabycia prawa do emerytury, będą sumowane. Umożliwi to uzyskanie częściowych emerytur i rent z jednego lub z obu państw.

Osoby, które pracowały w obydwu państwach i posiadają wystarczających okresów ubezpieczenia do przyznania emerytury lub renty w jednym z nich lub obydwu z państw będą, mogły je uzupełnić.

Przykład:Pani Zofia przepracowała w Polsce 16 lat, a w USA 9. ZUS wyliczy najpierw emeryturę za 25 lat, a następnie proporcjonalnie określi jej wysokość dla 16 lat.

Strona amerykańska postąpi podobnie. Do przepracowanego okresu w USA tamtejszy organ rentowy doliczy tyle lat, ile jest potrzebne zgodnie z prawem amerykańskim do nabycia emerytury. Zostanie proporcjonalnie wyliczona za przepracowany w USA okres.

Obecnie zarówno polskie, jak i zagraniczne zakłady ubezpieczeniowe stosują własne przepisy. Po wejściu w życie umów ubezpieczeni będą też mogli złożyć do ZUS wniosek o przeliczenie okresów ubezpieczenia.

Osoby, którym ZUS ustalił prawo do emerytury wyłącznie na podstawie polskich okresów ubezpieczenia, przed wejściem w życie umów, po ich wejściu w życie będą miały prawo do złożenia wniosku o przeliczenie świadczenia, z uwzględnieniem okresów ubezpieczenia w Kanadzie lub USA.

Wysokość emerytury

Emerytura po wejściu w życie umów zostanie wyliczona na podstawie łączonych okresów ubezpieczenia w dwóch krajach. Spowoduje to wzrost przyznawanych świadczeń.

Wypłata świadczenia przyznanego w USA lub Kanadzie, będzie możliwa w Polsce. Oznacza to, że po powrocie do Polski emeryci nie muszą się obawiać, że nie będą otrzymywali pieniędzy na konto.

Podpisane umowy mają również gwarantować wypłatę innych świadczeń pieniężnych, np.:

  • renty rodzinnej,
  • renty inwalidzka.

dla osób najbliższych Polaka pracującego w Kanadzie lub USA.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

tanie-ubezpieczenie.eu

Porównywarka ubezpieczeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK