| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > OFE > Zmiana składki przekazywanej do OFE

Zmiana składki przekazywanej do OFE

W 2011 roku czeka nas rewolucyjna zmiana w systemie OFE, czyli otwartych kont emerytalnych. Składki przekazywane do OFE zostaną zmniejszone z 7,3 proc. do 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na specjalne indywidualne subkonta w ZUS.

Zgodnie ze zmianą ustawy o OFE nastąpi przesunięcie części składki emerytalnej na nowo utworzone specjalne subkonto prowadzone przez ZUS oraz zmiany limitów inwestycyjnych OFE.

Nastąpi wprowadzenie podziału części składki na ubezpieczenie emerytalne. Część składki na ubezpieczenie emerytalne wydzielona na II filar będzie przekazywana do OFE (od 2017 r. – 3,5 proc.). Druga część składki będzie ewidencjonowana na subkoncie prowadzonym w ZUS w ramach konta ubezpieczonego (od 2017 r. – 3,8 proc.).

Nastąpi zmniejszenie części składki przekazywanej do OFE. Mimo to zostanie zachowana integralność II filara, do którego w dalszym ciągu będzie trafiać 7,3 proc. składki emerytalnej, zaś środki tam gromadzone podlegać będą dziedziczeniu. W ramach tej części składki 2,3 proc. będzie przekazywane w gotówce do OFE (w 2011 r.), zaś pozostała część będzie zapisywana na indywidualnym subkoncie emerytalnym w ZUS.

Harmonogram zmian proporcji przekazywania składki w ramach II filara

Rok

Część składki trafiającej na subkonto w ZUS (w % podstawy wymiaru)

Część składki przekazywanej do OFE w gotówce (w % podstawy wymiaru)

2011

5,0

2,3

2012

5,0

2,3

2013

4,5

2,8

2014

4,2

3,1

2015

4,0

3,3

2016

4,0

3,3

2017 i później

3,8

3,5

Docelowo 3,5 proc. składki emerytalnej będzie przekazywane do OFE, a więc blisko połowa obecnej wysokości składki. W kolejnych latach, wraz z zakładaną poprawą sytuacji finansów publicznych, część składki kierowana do OFE będzie podnoszona do docelowego poziomu 3,5 proc. podstawy wymiaru.

Zobacz także dział: OFE

W ramach konta ubezpieczonego prowadzonego w ZUS będzie prowadzone subkonto, na którym będą ewidencjonowane informacje o zwaloryzowanej wysokości wpłaconych składek wraz z wyegzekwowanymi od tych składek odsetkami za zwłokę.

Zewidencjonowanie składek na subkoncie będzie następowało niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 15 dni roboczych, licząc od otrzymania składki opłaconej przy użyciu dokumentów płatniczych, raportów miesięcznych i deklaracji. Środki te będą tworzyły składową wypłat emerytur.

Stan subkonta będzie pomniejszany o kwoty wypłaconych okresowych emerytur kapitałowych, w części obliczonej od podstawy, którą stanowiły zwaloryzowane składki i odsetki za zwłokę zewidencjonowane na tym subkoncie. Pomniejszenie będzie dokonywane na dzień wypłacenia tych emerytur. Na subkoncie będą ewidencjonowane także informacje o wysokości należnych i wpłaconych składek.

Środki gromadzone na subkoncie w ZUS w ramach II filara będą waloryzowane (rocznie lub kwartalnie – dla tych, którzy nabyli uprawnienia w trakcie roku) według średniego nominalnego wzrostu PKB z ubiegłych 5 lat. Termin waloryzacji składek na subkoncie będzie zbieżny z terminem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego.

Źródło: Uzasadnienie do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Docelowo 3,5 proc. składki emerytalnej będzie przekazywane do OFE, a więc blisko połowa obecnej wysokości składki.
Docelowo 3,5 proc. składki emerytalnej będzie przekazywane do OFE, a więc blisko połowa obecnej wysokości składki.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Smolińska-Wiśnioch

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK