| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > OFE > Nie jesteś zadowolony ze swojego OFE? - zmień go!

Nie jesteś zadowolony ze swojego OFE? - zmień go!

Każdy członek OFE, który nie jest z niego zadowolony, może go zmienić. Konieczne jest przy tym pisemne zawiadomienie dotychczasowego funduszu emerytalnego. Następnie dokonywana jest wypłata transferowa.

Zmiana OFE

Wybór OFE nie jest ostateczny. Na rynku istnieje wiele funduszy emerytalnych, które mają zróżnicowaną ofertę i kuszą potencjalnych klientów. Warto jest śledzić rankingi OFE i wybrać ten, który najlepiej pomnoży nasze pieniądze. Ważne są również opinie na temat obsługi klienta i dostępu do informacji. Jeśli więc okaże się, że nie jesteś zadowolony ze swojego wyboru OFE, masz możliwość dokonania zmiany.

Zawiadomienie

Zgodnie z przepisami, jeżeli członek otwartego funduszu przystępuje do innego otwartego funduszu, jest obowiązany zawiadomić na piśmie o zawarciu umowy z tym funduszem otwarty fundusz emerytalny, którego dotychczas był członkiem. Takie zawiadomienie oprócz danych osobowych członka, jego nr PESEL, NIP i adresu zamieszkania, powinno zawierać:

  1. nazwę i adres dotychczasowego otwartego funduszu emerytalnego,
  2. nazwę nowo wybranego funduszu emerytalnego,
  3. oświadczenie członka, że zgodnie z art. 84 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zawiadamia o zawarciu umowy o członkowstwo z innym OFE.

Umowa z dotychczasowym funduszem ulega rozwiązaniu z dniem dokonania zmiany w Centralnym Rejestrze Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych. 

Od maja 2011 r. zmiana OFE jest bezpłatna.

Zobacz: Nowe przepisy dotyczące zmiany funduszu emerytalnego

Wypłata transferowa

Zmiana OFE wiąże się z wypłatą transferową. Polega ona na przekazaniu środków zgromadzonych na rachunku dotychczasowego funduszu do nowego funduszu, z którym członek zawarł umowę o członkowstwo. Dokonuje się tego na podstawie zawiadomienia przez członka o zawarciu umowy z tym funduszem. Otwarty fundusz, do którego wypłata transferowa jest dokonywana, jest obowiązany przyjąć taką wypłatę.

Pisemna informacja

Dotychczasowy fundusz ma obowiązek przekazać byłym członkom funduszu, na rzecz których zrealizował wypłatę transferową, pisemną informację, która powinna zawierać: 

1. numer rachunku członka; 

2. podstawowe dane osobowe członka zawarte w rejestrze członków otwartego funduszu; 

3. wartość jednostki rozrachunkowej, liczbę i łączną wartość jednostek rozrachunkowych na rachunku członka otwartego funduszu w piątym dniu roboczym poprzedzającym dokonanie wypłaty transferowej; 

4. daty i kwoty wpłat składek i wypłat transferowych do otwartego funduszu, kwoty opłat potrącanych ze składek oraz liczbę jednostek rozrachunkowych zaliczonych na rachunek członka w okresie ostatnich 12 miesięcy; 

5. pouczenie o trybie postępowania w przypadku uznania przez członka otwartego funduszu, że otrzymana informacja zawiera błędne dane. 

Taka informacja jest przesyłana członkom otwartego funduszu w terminie siedmiu dni od dnia dokonania wypłaty transferowej. 

Zobacz serwis: Emerytury

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz.U.2010.34.189), Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie trybu i terminu powiadamiania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez otwarty fundusz emerytalny o zawarciu umowy z członkiem oraz dokonywania wypłaty transferowej (Dz.U.2011.291.1708).

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

KPDA Biuro rachunkowe

Doradztwo podatkowe, księgowość dla firm i obsługa w zakresie sprawozdawczości, kadr i płac oraz audytu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »