| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > OFE > Czy pieniądze z OFE można dziedziczyć

Czy pieniądze z OFE można dziedziczyć

Mam dwoje dorastających dzieci. Czy jak przejdę na emeryturę, ale szybko umrę, to moje dzieci otrzymają po mnie pieniądze, które zgromadziłem w OFE i nie wykorzystałem na świadczenie?

Nie. Po przejściu na emeryturę nie będzie możliwości dziedziczenia pieniędzy gromadzonych w OFE. Co ważne, nikt nigdy nie zakładał, że będzie taka możliwość. Pieniądze w OFE są i miały być dziedziczone tylko do czasu przejścia na emeryturę. W momencie skorzystania ze świadczenia klienci OFE, tacy jak pan, przekazują środki z II filara do instytucji, w której nabywa dożywotnie świadczenie. Nie ma więc już indywidualnego rachunku z kapitałem, a za pieniądze kupuje prawo do świadczenia. Gdy taki klient umiera, wygasa zobowiązanie nakazujące instytucji wypłacania emerytury. Nie ma też ona obowiązku wypłacania żadnych pieniędzy jego spadkobiercom. To tak jakby pan za odłożone w banku pieniądze kupował w firmie ubezpieczeniowej prawo do tzw. dożywotniej renty.

Do momentu skorzystania ze świadczenia pana bliscy dziedziczą kapitał z lokaty, od czasu przejścia na rentę już nie. Pieniądze, które trafią do instytucji wypłacającej emeryturę, są przez jej aktuariuszy kalkulowane tak, aby sfinansować dożywotnie świadczenie ustalane według przewidywanej dalszej długości trwania życia. Jeśli ktoś żyje dłużej, mimo że nie zgromadził odpowiednich środków do sfinansowania świadczenia, będzie je otrzymywał. Prawda jest więc taka, że z pieniędzy osób żyjących krócej są finansowane świadczenia tych, którzy żyją dłużej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Śniady

Ma ponad 30-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, logistyki, sprzedaży i marketingu. Specjalistka w zakresie organizowania polityki personalnej w nowo powstających firmach. Zdobywała doświadczenie w organizacjach w trakcie restrukturyzacji, przejęć, połączeń, rozpoczynania działalności i dynamicznego rozwoju, w różnych środowiskach i kulturach, a także systemach organizacyjnych. Od 2005 roku współzałożyciel i Partner Zarządzający w Evolution the Human Capital Company. Pełniła różnorodne funkcje zarządcze w działach personalnych w Europie i Azji, w firmach odnoszących rynkowe sukcesy: ORFE, Avon Cosmetics, Ving, World Bank, Wizz Air. Jest członkiem założycielem Stowarzyszenia mentorów „PROMENTOR”. Absolwentka Wydziału Zarządzania Politechniki Charkowskiej na kierunku Organizacja i Zarządzanie. Dzięki swemu doświadczeniu doskonale rozumie biznesową funkcję HR, umiejętnie przekłada cele biznesowe na strategię personalną, efektywnie dostosowuje metodologię i wybór narzędzi do konkretnych zadań. Zawsze pozytywna wobec życia, posiada umiejętność wywierania pozytywnego i mobilizującego wpływu na innych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK