| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > OFE > Czy muszę wystąpić z OFE

Czy muszę wystąpić z OFE

Należę do OFE. Uprawnienia do wcześniejszej nauczycielskiej emerytury nabywam w 2008r. Czy z uwagi na przynależność do OFE muszę przejść na emeryturę w 2008r? Czy mogę też wystąpić z OFE w latach następnych? 

Fakt przystąpienia do Otwartego Funduszu Emerytalnego nie stanowi żadnej przeszkody w uzyskaniu prawa do emerytury nauczycielskiej

Zgodnie z art. 88 Karty Nauczyciela:

  • nauczyciele mający 30-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze,
  • nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich - 25-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym,

mogą po rozwiązaniu stosunku pracy na swój wniosek przejść na emeryturę bez względu na wiek

Nauczyciele urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. mogą również przejść na emeryturę bez względu na wiek, jeżeli wymienione wyżej warunki dotyczące okresu składkowego i nieskładkowego, w tym okresu pracy w szczególnym charakterze, czyli pracy nauczycielskiej spełnią do dnia 31 grudnia 2008r. Dodatkowo muszą nie przystąpić do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyć wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na dochody budżetu państwa.

Natomiast warunek rozwiązania stosunku pracy może nastąpić również po dniu 31 grudnia 2008 r. Również po tej dacie może być złożony wniosek o przyznanie emerytury.

Z przekazanych informacji wynika, że do dnia 31 grudnia 2008 r. spełni Pani warunki stażowe wymagane do przyznania emerytury nauczycielskiej. Natomiast nie musi Pani przed 1 stycznia 2009r. rozwiązywać stosunku pracy, jak również nie jest konieczne złożenie wniosku o emeryturę przed tym dniem.

Jednakże kobieta, która chce zachować dotychczasowe tzw. stare zasady obliczania wysokości emerytury wniosek o jej przyznanie powinna złożyć przed ukończeniem wieku 60 lat.

Wraz z wnioskiem o emeryturę złoży Pani wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym na dochody budżetu państwa. Treść takiego wniosku zawarta jest w pkt 13 formularza „Wniosek o emeryturę i rentę z tytułu niezdolności do pracy”

Podstawa prawna:

- art.29,46, ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.),

- art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r Karta Nauczyciela ( Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn.zm.)

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »