| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury pomostowe > Emerytura pomostowa a rozwiązanie umowy o pracę

Emerytura pomostowa a rozwiązanie umowy o pracę

Osoby uprawnione do emerytury pomostowej nie są objęte ochroną trwałości stosunku pracy przewidzianą w Kodeksie pracy. Wieku, w którym powstaje prawo do emerytury pomostowej, nie można bowiem uznać za „normalny” wiek emerytalny, tj. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Prawo do emerytury pomostowej przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:
1. urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.;
2. ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat;
3. osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn;
4. ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn;
5. przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze;
6. po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze;
7. nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy.

Zobacz również: Czy mam prawo do emerytury pomostowej?

Zgodnie z art. 39 Kodeksu pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Według powszechnej opinii chodzi tutaj o tzw. normalny wiek emerytalny, tj. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Ochrona trwałości zatrudnienia obejmuje więc kobiety w wieku 56–60 lat, mężczyzn w wieku 61–65 lat oraz kobiety i mężczyzn na 4 lata przed upływem wieku emerytalnego określonego dla danej grupy zatrudnionych w powołanym rozporządzeniu Rady Ministrów, np. kobiety w wieku 51–55 lat i mężczyzn w wieku 56–60 lat.

Emerytura pomostowa jest świadczeniem okresowym. Uprawniony nie będzie mógł jej pobierać po osiągnięciu wieku emerytalnego, tj. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wieku, w którym powstaje prawo do emerytury pomostowej, nie można zatem uznać za „normalny” wiek emerytalny dla osób wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach pomostowych.

Osiągnięcie wieku uprawniającego do emerytury pomostowej, wraz ze spełnieniem pozostałych warunków wymaganych do ustalenia tego świadczenia, nie powoduje, jednorazowego ustalenia emerytury (według takiej samej formuły, jak w przypadku emerytury z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego, która byłaby pobierana przez ubezpieczonego do chwili jego śmierci). Spełnienie przesłanek określonych w ustawie o emeryturach pomostowych skutkuje jedynie możliwością ubiegania się o ustalenie świadczenia okresowego, które po osiągnięciu 60 lat przez kobietę lub 65 lat przez mężczyznę może być zastąpione emeryturą obliczoną według zasad określonych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz również serwis: Emerytury pomostowe

Należy więc podkreślić, że wiek uprawniający do emerytury pomostowej nie jest wiekiem emerytalnym w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Oznacza, to że pracownicy uprawnieni do emerytury pomostowej w okresie 4 lat przed nabyciem prawa do tej emerytury nie są objęciu ochroną trwałości stosunku pracy przewidzianą w Kodeksie pracy. 

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.1998.21.94), Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U.2008.237.1656), odpowiedź ministra pracy i polityki społecznej na interpelację nr 13703 w sprawie ochrony przedemerytalnej przysługującej pracownikom.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »