| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury pomostowe > Emerytury pomostowe Vademecum

Emerytury pomostowe Vademecum

Prawo do emerytury pomostowej przysługuje osobom wykonującym prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Uprawnienie to przysługuje od dnia 1 stycznia 2009 roku.

  • prace pilotów statków powietrznych,
  • prace kontrolerów ruchu lotniczego,
  • prace funkcjonariuszy straży ochrony kolei,
  • prace kierowców autobusów, trolejbusów oraz motorniczych tramwajów w transporcie publicznym,
  • prace kierowców pojazdów uprzywilejowanych,
  • prace członków zawodowych ekip ratownictwa (chemicznego, górskiego, morskiego, górnictwa otworowego),
  • prace personelu medycznego w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych i anestezjologii w warunkach ostrego dyżuru.

Zobacz także: Jakie prace uznajemy za pracę w szczególnym charakterze

Wysokość emerytury pomostowej

Emerytura pomostowa stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat, ustalone według obowiązujących w dniu zgłoszenia wniosku o przyznanie emerytury pomostowej tablic średniego trwania życia. Emerytura pomostowa podlega corocznej waloryzacji.

Kwota emerytury pomostowej nie może być niższa niż kwota najniższej emerytury.

Zobacz także: W jakiej wysokości emerytura pomostowa

Zobacz także: Jak ustalana będzie wysokość emerytury pomostowej

Zamiast emerytury pomostowej rekompensata

Za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej przysługuje rekompensata. Rekompensata przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli ma okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wynoszący co najmniej 15 lat. Co oznacza, że na rekompensatę mogą liczyć osoby, które nie spełnią warunków wymaganych do uzyskania emerytury pomostowej, a pracowały przed 1 stycznia 2009 r. w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze mają prawo do rekompensaty.

Zobacz także: Rekompensata zamiast emerytur pomostowych

Rekompensata przyznawana jest w formie dodatku do kapitału początkowego. Rekompensata ustalana jest przez ZUS po złożeniu wniosku o nową emeryturę z Funduszu Emerytur Społecznych. Wzór wniosku o rekompensatę sto formularz ZUS Rp – 1E.

Zobacz także: Wniosek o rekompensatę zamiast emerytury pomostowej

Praca a emerytura pomostowa

Na emeryturze pomostowej można pracować, ale pod pewnymi warunkami. Prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu lub wysokość emerytury pomostowej ulega zmniejszeniu z powodu osiągania przychodów z tytułu prowadzenia działalności zarobkowej objętej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego.

W przypadku, kiedy przychód z działalności zarobkowej nie przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS, emerytura pomostowa będzie wypłacana w pełnej wysokości. Natomiast w razie, gdy przychód przekroczy 70 proc., ale będzie niższy od 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy świadczenie ulegnie zmniejszeniu.

Zobacz także: Czy pobierając emeryturę pomostową można pracować

Zobacz także: Emerytura pomostowa a rozwiązanie umowy o pracę

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej przysługuje rekompensata. fot. Fotolia
Za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej przysługuje rekompensata. fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK