| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Słownik > Otwarty fundusz emerytalny

Otwarty fundusz emerytalny

Otwarty Fundusze Emerytalny inaczej zwany jest drugim filarem. Każdy urodzony po 1 stycznia 1969 r. musi zawrzeć umowę z jednym z funduszy emerytalnych.

Otwarty fundusz emerytalny (OFE) stanowi kapitałową część nowego systemu emerytalnego. Istotą działalności OFE jest gromadzenie i inwestowanie pieniędzy swoich członków z przeznaczeniem ich na wypłatę emerytury po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego.

Pieniądze do OFE trafiają przez ZUS - przekazuje tam 7,3 proc. podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych (np. dla pracownika jest to pensja brutto).

Aktywa OFE przechowywane są u wybranego przez fundusz depozytariusza, którym może być bank (spełniający określone warunki) albo Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

OFE pobiera opłaty, które wpływają na wysokość kapitału emerytalnego (tym samym emerytury) członka:

1. opłatę od składki, tzw. prowizję - jest pobierana od składki, a jej potrącenie następuje przed przeliczeniem pieniędzy przesłanych przez ZUS na tzw. jednostki rozrachunkowe; opłata ta nie może przekroczyć:

- do końca 2010 roku 7 proc.,

- w 2011 roku - 6,125 proc.,

- w 2012 roku - 5,25 proc.,

- w 2013 roku - 4,375 proc., a

- w 2014 roku i później - 3,5 proc.

2. opłatę za zarządzanie - pobierana od aktywów (też limitowana przez przepisy);

3. opłatę z tytułu dokonania tzw. wypłaty transferowej (przeniesienia się do innego OFE) - pobierana od członka, który zdecyduje się zmienić OFE (tylko w przypadku, gdy jego staż członkowski jest krótszy niż 24 miesiące); wynosi 160 zł w pierwszym i 80 zł w drugim roku przynależności;

4. opłaty pokrywane przez OFE bezpośrednio z aktywów - np. koszty związane z realizacją transakcji kupna lub sprzedaży papierów wartościowych (m.in. opłaty dla biur maklerskich) i z przechowywaniem aktywów (wynagrodzenie depozytariusza).

Kapitał gromadzony w funduszu jest inwestowany i pomnażany na rynku kapitałowym (najwięcej pieniędzy przyszłych emerytów PTE lokują w skarbowych papierach wartościowych oraz akcjach). Politykę lokacyjną funduszy ograniczają tzw. limity inwestycyjne - ściśle określają rodzaj i ilość instrumentów finansowych, w których OFE mogą lokować pieniądze przyszłych emerytów (np. do 40 proc. aktywów w akcjach).

Każdy członek funduszu ma indywidualny rachunek, na którym odnotowana jest liczba tzw. jednostek rozrachunkowych. Wartość jednostki ustalana jest każdego dnia roboczego. Pozwala to członkowi na stały wgląd w wysokość zgromadzonych środków. Pieniądze zgromadzone w funduszu są własnością członków (z podstawowym ograniczeniem tego prawa w zakresie możliwości wypłaty, która oprócz wyjątków może nastąpić po osiągnięciu przez niego wieku emerytalnego). OFE ma obowiązek nie rzadziej niż raz w roku informować swojego członka o środkach, jakie zgromadził na przyszłą emeryturę.

Zebrany w OFE kapitał, w momencie przejścia na emeryturę, umożliwi wykupienie świadczenia emerytalnego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK