| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Świadczenia przedemerytalne > Świadczenie przedemerytalne czy renta

Świadczenie przedemerytalne czy renta

Nie chcę przechodzić na rentę, ale pozostać na świadczeniu przedemerytalnym przez 3 miesiące, a potem wrócić do pracy. Miałem operację. Obawiam się, że nie utrzymam się z renty. wnioskowałem o świadczenie rehabilitacyjne, ale go nie otrzymałem.

Niezależnie od powyższego należałoby również Pana poinformować, że nie zawsze świadczenie przedemerytalne jest korzystniejsze od renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jeżeli Pana świadczenie było obliczone na starych zasadach, to wynosiło 80 % kwoty wyliczonej emerytury dla potrzeb ustalenie wysokości tego świadczenia. Natomiast wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy obliczana jest w taki sam sposób jak wysokość emerytury ( stare zasady), czyli renta ta teoretycznie wynosi 100% emerytury. Jednakże znaczenie mają tu również zarobki wskazane do podstawy wymiaru renty. Świadczenie przedemerytalne jeżeli przyznane zostało na nowych zasadach wypłacane jest w kwocie ryczałtowej i kwota ta od 1 marca 2008 r. wynosi - 757,79 zł.

W przypadku jednak podjęcia pracy zarobkowej w korzystniejszej sytuacji jest osoba uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Przy świadczeniu przedemerytalnym obowiązują dwa progi zarobkowe tj. dopuszczalna kwota przychodu stanowiąca 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji. Od 1 marca 2008 r. kwota ta wynosi 1 345,60 zł oraz graniczna kwota przychodu stanowiąca 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, która od 1 marca 2008r. – wynosi 1 883,80 zł.

Jeżeli miesięczna kwota przychodu z tytułu pracy zarobkowej przekroczy 1 883,80 zł, świadczenie przedemerytalne podlega zawieszeniu. Niezależnie od kwoty miesięcznego przychodu, zawieszeniu podlega świadczenie przedemerytalne, którego wysokość przekracza 1 345,60 zł. Natomiast świadczenie przedemerytalne podlega odpowiedniemu zmniejszeniu, jeżeli łączna kwota przychodu i świadczenia przekracza 1 345,60 zł. W tym przypadku niezależnie od wysokości tego przekroczenia gwarantuje się wypłatę świadczenia w wysokości 378,90 zł.

Natomiast jeżeli pracę zarobkową podejmie osoba uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy - wówczas osiągane przez tą osobę wynagrodzenie do wysokości 2078 zł ( 70 % przeciętnego wynagrodzenia) pozostaje bez żadnego wpływu na pobieraną rentę. Zarobek przekraczający te kwotę spowoduje zmniejszenie renty o kwotę przekroczenia nie więcej jednak niż o 440,24 zł. Natomiast zarobek przekraczający kwotę 3859,20 zł ( 130% przeciętnego wynagrodzenia) spowoduje zawieszenie prawa do renty.

Z powyższego wynika, że progi zarobkowe są zdecydowanie wyższe dla pracującego rencisty niż dla osoby pobierającej świadczenie przedemerytalne, również same zasady rozliczania są korzystniejsze dla zarobkującego rencisty.

Podstawa prawna:

Art. 4 ust.2 i art. 5 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U.Nr 120, poz. 1252 z późn. zm.),
Art. 104 i 116 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U . z 204 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK