| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Świadczenia przedemerytalne > Świadczenie przedemerytalne czy renta

Świadczenie przedemerytalne czy renta

Nie chcę przechodzić na rentę, ale pozostać na świadczeniu przedemerytalnym przez 3 miesiące, a potem wrócić do pracy. Miałem operację. Obawiam się, że nie utrzymam się z renty. wnioskowałem o świadczenie rehabilitacyjne, ale go nie otrzymałem.

Niezależnie od powyższego należałoby również Pana poinformować, że nie zawsze świadczenie przedemerytalne jest korzystniejsze od renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jeżeli Pana świadczenie było obliczone na starych zasadach, to wynosiło 80 % kwoty wyliczonej emerytury dla potrzeb ustalenie wysokości tego świadczenia. Natomiast wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy obliczana jest w taki sam sposób jak wysokość emerytury ( stare zasady), czyli renta ta teoretycznie wynosi 100% emerytury. Jednakże znaczenie mają tu również zarobki wskazane do podstawy wymiaru renty. Świadczenie przedemerytalne jeżeli przyznane zostało na nowych zasadach wypłacane jest w kwocie ryczałtowej i kwota ta od 1 marca 2008 r. wynosi - 757,79 zł.

W przypadku jednak podjęcia pracy zarobkowej w korzystniejszej sytuacji jest osoba uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Przy świadczeniu przedemerytalnym obowiązują dwa progi zarobkowe tj. dopuszczalna kwota przychodu stanowiąca 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji. Od 1 marca 2008 r. kwota ta wynosi 1 345,60 zł oraz graniczna kwota przychodu stanowiąca 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, która od 1 marca 2008r. – wynosi 1 883,80 zł.

Jeżeli miesięczna kwota przychodu z tytułu pracy zarobkowej przekroczy 1 883,80 zł, świadczenie przedemerytalne podlega zawieszeniu. Niezależnie od kwoty miesięcznego przychodu, zawieszeniu podlega świadczenie przedemerytalne, którego wysokość przekracza 1 345,60 zł. Natomiast świadczenie przedemerytalne podlega odpowiedniemu zmniejszeniu, jeżeli łączna kwota przychodu i świadczenia przekracza 1 345,60 zł. W tym przypadku niezależnie od wysokości tego przekroczenia gwarantuje się wypłatę świadczenia w wysokości 378,90 zł.

Natomiast jeżeli pracę zarobkową podejmie osoba uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy - wówczas osiągane przez tą osobę wynagrodzenie do wysokości 2078 zł ( 70 % przeciętnego wynagrodzenia) pozostaje bez żadnego wpływu na pobieraną rentę. Zarobek przekraczający te kwotę spowoduje zmniejszenie renty o kwotę przekroczenia nie więcej jednak niż o 440,24 zł. Natomiast zarobek przekraczający kwotę 3859,20 zł ( 130% przeciętnego wynagrodzenia) spowoduje zawieszenie prawa do renty.

Z powyższego wynika, że progi zarobkowe są zdecydowanie wyższe dla pracującego rencisty niż dla osoby pobierającej świadczenie przedemerytalne, również same zasady rozliczania są korzystniejsze dla zarobkującego rencisty.

Podstawa prawna:

Art. 4 ust.2 i art. 5 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U.Nr 120, poz. 1252 z późn. zm.),
Art. 104 i 116 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U . z 204 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »