| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Świadczenia przedemerytalne > Po utracie renty można przejść na świadczenie przedemerytalne

Po utracie renty można przejść na świadczenie przedemerytalne


Utraciłam prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, chce starać się o świadczenie przedemerytalne. Jakie warunki muszę spełniać, aby móc ubiegać się o takie świadczenie.

Do świadczenia przedemerytalnego są uprawnione osoby, które utraciły prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna takim osobą świadczenie przedemerytalne, jeśli ukończyły odpowiedni wiek i posiadają wymagany okres składkowy i nieskładkowy.

Może Pani uzyskać świadczenie przedemerytalne, jeśli pobierała Pani rentę z tytułu niezdolności do pracy przez okres co najmniej 5 lat. Nie ulegają zaliczeniu okresy wstrzymania prawa do wypłaty świadczenia rentowego.

Przy ustalaniu pięcioletniego okresu pobierania renty, ZUS nie wymaga, aby było to ostatnie pięć lat przed ubieganiem się o prawo do świadczenia przedemerytalnego.

Uzyskanie prawa do świadczenia przedemerytalnego po rencie uzależnione jest ponadto od ukończenia odpowiedniego wieku. Wynosi on:
· co najmniej 55 lat w przypadku kobiet,
· co najmniej 60 lat w przypadku mężczyzn.

Kolejnym wymogiem jest udowodnienie okresu uprawniającego do emerytury, który wynosi:
· 20 lat dla kobiet,
· 25 lat dla mężczyzn.

Obydwa warunki muszą być spełnione do dnia, w którym ustało prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Ostatnim warunkiem jest zarejestrowanie się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Jeśli spełnia Pani wyżej opisane warunki ma Pani prawo do świadczenia przedemerytalnego po utracie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Podstawa prawna: Art. 2 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. nr 120, poz. 1252).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »