| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Świadczenia przedemerytalne > Jak prawidłowo złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne

Jak prawidłowo złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne

Osoba, która spełnia warunki do otrzymania świadczenia przedemerytalnego, aby je otrzymać musi dopełnić pewnych formalności. Uzyskanie świadczenia nie jest bardzo skomplikowane. Warto jednak poznać podstawowe zasady dotyczące wypełniania wniosku o świadczenie.

Warunek ten nie dotyczy dokumentów koniecznych do ustalenia wysokości przyszłej emerytury. Bowiem zainteresowany do wniosku o przyznanie świadczenia przedemerytalnego zobowiązany jest dołączyć dokumenty, które pozwolą w przyszłości ustalić prawo do emerytury i jej wysokości. Oznacza to, że w przyszłości wnioskodawca powinien dostarczyć dokumenty do ZUS:

  • zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (druki ZUS Rp-7) lub legitymację ubezpieczeniową zawierającą odpowiednie wpisy, kserokopie kart wynagrodzeń, inne dokumenty potwierdzone przez archiwum,
  • informację o tym, czy ma ustalony kapitał początkowy ze wskazaniem oddziału, który ustalił jego wysokość oraz numeru sprawy.

Decyzja ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje, albo odmawia przyznania świadczenia przedemerytalnego w formie decyzji.

Decyzja przyznająca prawo do świadczenia przedemerytalnego, jest decyzją na którą czeka wnioskodawca. W takiej ZUS podaje podstawę prawną przyznania oraz termin płatności świadczenia przedemerytalnego oraz jego wysokość. Ponadto nadaje numer świadczenia, na który należy się powoływać w razie korespondencji z oddziałem.

W sytuacji gdy ZUS wydał decyzję odmowną ma on obowiązek wskazać podstawę prawną i uzasadnienie odmowy.

Od decyzji w sprawie świadczenia przedemerytalnego osobie niezadowolonej z jej rozstrzygnięcia przysługuje odwołanie do sądu.

Pani Halina otrzymała z ZUS decyzję odmawiającą przyznania jej świadczenia przedemerytalnego. Może ona wnieść odwołanie do sądu okręgowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania. Pani Halina musi wnieść odwołanie w terminie miesiąca od doręczenia decyzji, za pośrednictwem oddziału ZUS, który decyzję wydał. Odwołanie może wnieść na piśmie albo ustnie - do protokołu sporządzonego przez oddział ZUS.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK