| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Emerytura za pracę na kolei

Emerytura za pracę na kolei

W tym roku skończyłam 54 lata życia. Pracę rozpoczęłam w 1975 a od 1982 r. pracuje na PKP i mam wymagane 15 lat w szczególnych warunkach. Kiedy będę mogła przejść na emeryturę - lat nie składkowych mam tylko 2 był to urlop wychowawczy bezpłatny

Ubezpieczeni urodzeni po dniu 31 grudnia 1948r., mogą przejść na emeryturę po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego, jeżeli na dzień 1 stycznia 1999r. posiadają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący dla kobiet co najmniej 20 lat, w tym co najmniej 15 lat zatrudnienia na kolei, łącznie z okresami równorzędnymi i zaliczanymi do okresów zatrudnienia na kolei.

Emerytura przysługuje pod warunkiem rozwiązania stosunku pracy oraz nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa. Obniżony wiek emerytalny dla kobiety posiadającej okresy zatrudnienia na kolei - wynosi 55 lat.

Z przekazanych informacji wynika, że na dzień 1 stycznia 1999 r. posiada Pani 24-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym również wymagany co najmniej 15-letni okres zatrudnienia na kolei. Oznacza to, że będzie Pani mogła ubiegać się o przyznanie wcześniejszej emerytury w związku z ukończeniem w 2010r. wieku 55 lat.

Podstawa prawna: art. 184 w związku z art. 40 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK