| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Emerytura za pracę na kolei

Emerytura za pracę na kolei

W tym roku skończyłam 54 lata życia. Pracę rozpoczęłam w 1975 a od 1982 r. pracuje na PKP i mam wymagane 15 lat w szczególnych warunkach. Kiedy będę mogła przejść na emeryturę - lat nie składkowych mam tylko 2 był to urlop wychowawczy bezpłatny

Ubezpieczeni urodzeni po dniu 31 grudnia 1948r., mogą przejść na emeryturę po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego, jeżeli na dzień 1 stycznia 1999r. posiadają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący dla kobiet co najmniej 20 lat, w tym co najmniej 15 lat zatrudnienia na kolei, łącznie z okresami równorzędnymi i zaliczanymi do okresów zatrudnienia na kolei.

Emerytura przysługuje pod warunkiem rozwiązania stosunku pracy oraz nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa. Obniżony wiek emerytalny dla kobiety posiadającej okresy zatrudnienia na kolei - wynosi 55 lat.

Z przekazanych informacji wynika, że na dzień 1 stycznia 1999 r. posiada Pani 24-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym również wymagany co najmniej 15-letni okres zatrudnienia na kolei. Oznacza to, że będzie Pani mogła ubiegać się o przyznanie wcześniejszej emerytury w związku z ukończeniem w 2010r. wieku 55 lat.

Podstawa prawna: art. 184 w związku z art. 40 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »