| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Czy zwolnienie chorobowe może pozbawić wcześniejszej emerytury

Czy zwolnienie chorobowe może pozbawić wcześniejszej emerytury

Ustawa mówi że: "Zgodnie z przepisami art. 184 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - osobom urodzonym po dniu 31.12.1948 r., które w dniu wejścia w życie ustawy emerytalnej tj. w dniu 1.01.1999 r. posiadają wymagany na prawo do emerytury staż pracy wynoszący dla mężczyzn 25 lat, w tym co najmniej 15 letni okres pracy w szczególnych warunkach - wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy -przysługuje prawo do emerytury po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego". Inny przepis odlicza dni tzw. zwolnień chorobowych z tych 15 lat i w ten sposób brakuje mi do pełnych 15 lat 1 m-c i 8 dni. Czy jest to powód do pozbawienia pracownika możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę tym bardziej że praca w szczególnych warunkach trwała również dalej po dniu 1.01.1999 r. ? czyli powyżej wymaganych 15 lat.

Przepis art. 32 ust. 1a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych określa wprost, że przy ustalaniu okresów pracy w szczególnych warunkach nie uwzględnia się okresów niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał po 14 listopada 1991 r. wynagrodzenie lub świadczenia na wypadek choroby lub macierzyństwa. Są to m.in. okresy niezdolności do pracy, za które wypłacono wynagrodzenie lub zasiłki chorobowe, okresy pobierania: zasiłku opiekuńczego, zasiłku macierzyńskiego, świadczenia rehabilitacyjnego.

Powołany przepis nie daje zatem podstaw do zaliczenia, przy ustalaniu okresu pracy w szczególnych warunkach, przypadających po dniu 14 listopada 1991 r. okresów pobierania zasiłków chorobowych. Natomiast, aby móc przejść na wcześniejszą emeryturę na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej, warunki wymagane do uzyskania tej emerytury muszą być spełnione łącznie, w tym również warunek posiadania na dzień 1 stycznia 1999 r. 15-letniego okresu pracy w szczególnych warunkach wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Podstawa prawna: Art. 32 ust. 1 a i art.184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kulig-Moskwa

Katarzyna Kulig-Moskwa – Kierownik zespołu dydaktycznego zarządzania zasobami ludzkimi w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu, członek rady nadzorczej kompleksu sportowego, lider wrocławskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia HRBP. Doktor nauk ekonomicznych o specjalizacji zarządzanie. Od ponad 10 trener biznesu, wykładowca i promotor na studiach licencjackich, magisterskich i podyplomowych. Jako trener biznesu zajmuje się szkoleniami i doradztwem dla kadry kierowniczej. W swojej pracy stosuje praktyczne podejście oraz wykorzystuje aktywne i kreatywne formy pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK