| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Od jakich okresów składkowych zależy wysokość emerytury

Od jakich okresów składkowych zależy wysokość emerytury

Okresy składkowe to takie okresy aktywności zawodowej, za które były opłacane składki na ubezpieczenia społeczne albo ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a także niektóre okresy, za które składka nie została opłacona, gdyż nie było takiego obowiązku.

Liczba udowodnionych okresów składkowych decyduje nie tylko o nabyciu prawa do emerytury, ale ma również bardzo istotny wpływ na jej wysokość. ZUS oblicza część należną za okresy składkowe.

Wykaz okresów składowych:

1)Okresy ubezpieczenia- okresy opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz okresy nieopłacania składek z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek

2)Okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne- w wysokości określonej w przepisach o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych, w przepisach obowiązujących przed wejściem w życie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (m.in. w ustawie z dnia 18 grudnia 1976 r. o ubezpieczeniu społecznym osób prowadzących działalność gospodarczą), przepisach o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz w przepisach o pomocy społecznej (są to okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne na zasadach obowiązujących w okresie od 15 listopada 1991 r. do dnia 31 grudnia 1998r. na podstawie przepisów dotyczących ubezpieczenia społecznego pracowników, innych poszczególnych grup zawodowych, a także bezrobotnych oraz osób objętych pomocą społeczną)

3)Zaliczone do okresów ubezpieczenia społecznego duchownych

a) okresy pozostawania duchownymi przed 1 lipca 1989 r., pod warunkiem opłacania składek na ubezpieczenie społeczne za cały okres podlegania temu ubezpieczeniu

b) okresy przebywania duchownych na misjach oraz okresy prowadzenia przez duchownych działalności duszpasterskiej wśród Polonii, przypadające po 14 listopada 1991 r., do dnia wejścia w życie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, tj. do 1 stycznia 1999 r.

4)Okresy czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresy jej równorzędne albo okresy zastępczych form tej służby.

5)Okresy działalności kombatanckiej, działalności równorzędnej z tą działalnością, a także okresy zaliczane do okresów tej działalności oraz okresy podlegania represjom wojennym i okresu powojennego, określone w przepisach o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

6)Okresy pełnionej w Polsce służby w:

a) Policji (Milicji Obywatelskiej),

b) Urzędzie Ochrony Państwa,

c) Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu,

d) Służbie Kontrwywiadu Wojskowego

e) Służbie Wywiadu Wojskowego,

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK