| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Czy mam prawo do wcześniejszej emerytury

Czy mam prawo do wcześniejszej emerytury

Moja żona rocznik 1952 ma udokumentowane do dnia 31.12.1998 r. okres składkowy: 16 lat, 2 m-ce i 19 dni i okres nieskładkowy 3 lata, 9 m-cy i 12 dni. Od dnia 1. 01.1999 r. pracuje nieprzerwanie. Czy wobec tego uzyska 31.12.2008 r. prawo do wcześniejszej emerytury, jeżeli do tego czasu będzie pracowała?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na wcześniejszą emeryturę mogą przejść kobiety urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r., które najpóźniej do dnia 31 grudnia 2008 r. osiągną wiek 55 lat oraz udowodnią wymagany okres składkowy i nieskładkowy w wymiarze 30 lat lub 20 lat w przypadku powstania całkowitej niezdolności do pracy.

Jednocześnie, prawo do świadczenia przysługuje ubezpieczonym, którzy ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę byli pracownikami oraz w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniom społecznym pozostawali w stosunku pracy przez co najmniej 6 miesięcy.

Z przekazanych w pytaniu informacji wynika, że pana żona do dnia 31 grudnia 1998 r. udowodniła łącznie 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych ( 16 lat 2 m-ce 19 dni + 3 lata 9 m-cy i 12 dni) oraz od 1 stycznia 1999 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. będzie posiadała 10 lat pracy. Po dodaniu tych okresów ( 20 lat + 10 lat) wychodzi na to, że dokładnie na dzień 31 grudnia 2008 r. spełni warunek posiadania 30 - letniego okresu pracy. Z uwagi na to, że spełniła również warunek ukończenia wieku 55 lat oraz cały czas jest zatrudniona jako pracownik – w przypadku żony nie powinno być przeszkód w uzyskaniu prawa do wcześniejszej emerytury.

Dodaję, że z wnioskiem o przyznanie emerytury, można wystąpić również po dniu 31 grudnia 2008 r., jednakże nie później niż przed dniem ukończenia przez kobietę 60 lat życia.

Podstawa prawna: art. 46 w związku z art. 29 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Baccata Enterprise sp. z o.o.

Firma szkoleniowo-doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »