| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Wyrok przyznający emerytury 60-latkom

Wyrok przyznający emerytury 60-latkom

Według Trybunału Konstytucyjnego nie ma uzasadnienia różnicowanie w uprawnieniach w przechodzeniu na wcześniejsze emerytury pracownicze pomiędzy mężczyznami a kobietami z długim stażem emerytalnym.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 23 października 2007 roku orzekł o niezgodność z Konstytucją art. 29 ust.1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Niezgodność polega na braku prawa do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym mężczyźnie, który osiągnął wiek 60 rok życia i posiada co najmniej 35 letni okres składkowy i nieskładkowy. Kobieta nabywa prawo do emerytury po osiągnięciu wieku 55 lat i posiadaniu 30 lat okresu składkowego i nieskładkowego.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie orzekł o niekonstytucyjności treści artykułu dotyczącego wcześniejszych emerytur pracowniczych. Stwierdził natomiast niezgodność z konstytucją treści, której w przepisie brakuje.

Niezgodny z Konstytucją artykuł zgodnie z orzeczeniem Trybunału traci moc obowiązującą z upływem roku od dnia ogłoszenia wyroku z Dzienniku Ustaw. Dniem ogłoszenia był 30 października 2007 roku. Oznacza to, że ustawodawca ma czas do końca października 2008 roku na zmianę artykułu.

W treść uzasadnienia wyroku Trybunał wskazał, że w obecnym stanie prawnym nie ma podstaw do tego, aby organy rentowe pozytywnie rozpatrywały wnioski o wcześniejsze emerytury zgłaszane przez 60 letnich mężczyzn z 35 letnim stażem emerytalnym. Przepisy artykułu o wcześniejszych emeryturach pracowniczych należy obecnie stosować zgodnie z jego jeszcze obecnym brzmieniem.

Skutkiem stwierdzenia niekonstytucyjności omawianego artykułu, w jakim nie przyznaje prawa do nabycia emerytury w obniżonym wieku emerytalnym przez mężczyznę, który osiągnął wiek 60 lat i ma długoletni staż ubezpieczeniowy jest zobowiązanie ustawodawcy do dokonania stosownej zmiany w ciągu roku.

Trybunał stwierdził również, że nie przesądza kształtu nowej regulacji, respektując swobodę ustawodawcy w tym zakresie, z zastrzeżeniem uwzględnienia zasad konstytucyjnych. Oznacza to, że ustawodawca ma swobodę w wyborze ustalenia odpowiedniego brzmienia artykułu o wcześniejszych emeryturach pracowniczych.

Trybunał wyraził też opinię, że 12-miesięczny termin do dokonania zmian przez ustawodawcę powinien być wystarczający dla wprowadzenia w życie regulacji zgodnej z Konstytucją – przed jego upływem.

Warto przyjrzeć się argumentom jakim kierował się Trybunał orzekając o niezgodności z prawem braku wcześniejszych emerytur pracowniczych dla 60- letnich mężczyzn.

Po pierwsze sędziowie Trybunału wskazali brak racjonalnych argumentów usprawiedliwiających zróżnicowanie uprawnień do wcześniejszych emerytur. Nie ma racjonalnych argumentów, które mogłyby uzasadniać różnicowanie uprawnienia emerytalnych kobiet i mężczyzn, posiadających odpowiednio długi staż ubezpieczeniowy.

Po drugie pozbawienie przywileju przechodzenia na wcześniejsze emerytury 60- letnich mężczyzn z długim stażem ubezpieczeniowym, czy przyznaniu takiego uprawnienia kobietom jest przejawem dyskryminacji mężczyzn.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »