| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Warunki wymagane do uzyskania emerytury pracowniczej

Warunki wymagane do uzyskania emerytury pracowniczej

Przejście na wcześniejszą emeryturę pracowniczą jest uzależnione od spełnienia określonych warunków. Warto poznać szczegółowo zasady korzystania z tego uprawnienia.

Odnośnie do ubezpieczonych, którzy przez cały wymagany okres do nabycia prawa do emerytury podlegali ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pozostawania w stosunku pracy nie wymaga się spełnienia wymogu ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, w stosunku pracy. Takie osoby nie musza także posiadać co najmniej sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia w czasie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym

Ważne: W przypadku emerytury pracowniczej okres ubezpieczenia pracowniczego musi być ostatnim okresem ubezpieczenia wnioskodawcy. Należy podkreślić, że termin ostatnio nie oznacza okresu przypadającego bezpośrednio przed spełnieniem warunków do emerytury, czy też zgłoszeniem wniosku o to świadczenie.

Z prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej mogą skorzystać także osoby przebywające na zasiłku przedemerytalnym czy też świadczeniu przedemerytalnym, a także mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Pod warunkiem spełnienia ogólnych wymogów do przejścia na emeryturę pracowniczą.

W przypadku gdy przed przyznaniem świadczenia osoba była ubezpieczona z tytułu umowy o pracę, a w czasie jego pobierania podlegała ubezpieczeniom z tytułu umowy o pracę albo im nie podlegała, warunek pozostawania ostatnio w ubezpieczeniu pracowniczym uważa się za spełniony.

Ważne :Przy ustalaniu prawa do emerytury pracowniczej nie wymaga się rozwiązania stosunku pracy. Warto jednak wiedzieć, że gdy stosunek pracy nie zostanie rozwiązany, wówczas prawo do emerytury zostanie zawieszone. Zawieszenie tego prawo będzie trwało do czasu rozwiązania stosunku pracy i przedłożenia w ZUS świadectwa pracy lub zaświadczenia pracodawcy, stwierdzającego fakt i datę ustania stosunku pracy.

Okres ubezpieczenia pracowniczego

Przy ustalaniu 24-miesięcznego okresu ubezpieczenia, jakiemu podlegała osoba ubiegająca się o emeryturę, wyłącza się okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych czy też inny okres ubezpieczenia, niezwiązany ze świadczeniem pracy, np. okres dobrowolnego kontynuowania ubezpieczeń społecznych po ustaniu zatrudnienia, czy też okres opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w związku z koniecznością sprawowania opieki nad członkiem rodziny.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK