| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Emerytura nauczycielska w pytaniach i odpowiedziach

Emerytura nauczycielska w pytaniach i odpowiedziach

Do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej mają prawo przejść: nauczyciele, wychowawcy lub pracownicy pedagogiczni wykonujący pracę nauczycielską. Przechodzenie na emeryturę nauczycielką budzi wielokrotnie wiele kontrowersji i niejasności. Przedstawiamy najczęstsze problemu wraz z rozwiązaniami.

Ponadto należy zaznaczyć, że emerytura z Karty Nauczyciela przysługuje tym nauczycielom, którzy nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego, albo wraz z wnioskiem o emeryturę, złożą również wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w tym funduszu, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.

Natomiast ustawa o emeryturach pomostowych o która pani pyta – jest ciągle jeszcze w fazie projektu.

Podstawa prawna:

Art. 88 ust. 2a ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. – Karta Nauczyciela

Doliczenie okresu pracy na gospodarstwie do emerytury nauczycielskiej

Doliczenie przy ustalaniu okresu uprawniającego do emerytury nauczycielskiej – okresu pracy na roli bez przejęcia gospodarstwa. Czy zostaną mi doliczone lata pracy na roli w gospodarstwie rodziców, jeśli nie przejęłam tegoż gospodarstwa ani mój współmałżonek nie przejął gospodarstwa rolnego?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami art. 10 ust.1 ustawy emerytalnej – przy ustalaniu prawa do emerytury , jako okresy uzupełniające uwzględnia się przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia.

Przez pracę w gospodarstwie rolnym, rozumie się pracę wykonywaną przez domownika. Za domownika uważa się osobę bliską rolnikowi (np. dziecko), która ukończyła 16 lat i pozostawała w okresie pracy w gospodarstwie rolnym we wspólnym gospodarstwie domowym z rolnikiem lub zamieszkiwała na terenie jego gospodarstwa albo w bliskim sąsiedztwie, a ponadto stale pracowała w tym gospodarstwie i nie była związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

Dodaję, że fakt uczęszczania do szkoły ponadpodstawowej, nie stoi na przeszkodzie w uznaniu pracy w gospodarstwie rolnym, chyba że z okoliczności sprawy wynika, że nauka w szkole wykluczała możliwość stałej pracy w tym gospodarstwie np. zainteresowany zamieszkiwał w internacie lub też szkoła znajdowała się w dalekiej odległości od gospodarstwa i dojazd do tej szkoły zajmował dużo czasu.

Przy ustalaniu prawa do emerytury uwzględnia się również przypadające przed dniem 1 lipca 1977 r. okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16 roku życia oraz okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników (obowiązek opłacania składek powstał od 1.07.1977r), jeżeli okres tego opłacania nie pokrywają się z okresami składkowymi tj. okresami ubezpieczenia w ZUS.

Wymienione wyżej okresy związane z pracą w gospodarstwie rolnym uwzględnia się wyłącznie w wymiarze niezbędnym do uzupełnienia okresu wymaganego do ustalenia prawa do emerytury i pod warunkiem, że nie zostały one uwzględnione przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty rolnej.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK