| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Emerytura nauczycielska w pytaniach i odpowiedziach

Emerytura nauczycielska w pytaniach i odpowiedziach

Do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej mają prawo przejść: nauczyciele, wychowawcy lub pracownicy pedagogiczni wykonujący pracę nauczycielską. Przechodzenie na emeryturę nauczycielką budzi wielokrotnie wiele kontrowersji i niejasności. Przedstawiamy najczęstsze problemu wraz z rozwiązaniami.

Przy uwzględnianiu tych okresów np. przy ustalaniu okresu uprawniającego do emerytury nauczycielskiej, nie ma żadnego znaczenia fakt przejęcia po rodzicach gospodarstwa rolnego na własność.

Podstawa prawna:

Art. 10 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Dalsza praca a emerytura

Mam wystarczający staż pracy i wiek aby przejść na wcześniejszą emeryturę. Chciałabym jednak dłużej pracować. Obawiam się tylko, czy dla mojego wieku (ur. czerwiec 1950 r.) od 2009 roku nie będzie naliczana emerytura stopniowo wg kapitału początkowego. O ile wiem właśnie emerytura mieszana dla mojej grupy wiekowej ma stopniowo wchodzić począwszy od 20 % udziału w 2009 r. Nie wiem, czy ta zasada obejmie też nauczycieli.

Należy zaznaczyć, że przepis art. 88 Karty Nauczyciela nie uzależnia uzyskania prawa do emerytury bez względu na wiek, od zgłoszenia wniosku o to świadczenie przed dniem 1.01.2009r. Zatem nauczyciele, aby uzyskać emeryturę w myśl tego przepisu, nie muszą przed dniem 1.01.2009r. rozwiązywać stosunku pracy, jak również nie muszą składać wniosku o przyznanie tego świadczenie - przed tym dniem.

Dzień 31.12.2008r. – dla osób urodzonych po dniu 31.12.1948r. a przed dniem 1.01.1969r. – jest ostatecznym terminem na spełnienie warunku wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, w tym okresu pracy nauczycielskiej, uprawniającego nauczyciela do uzyskania emerytury wcześniejszej.

Natomiast wcześniejsza emerytura przyznawana na ogólnych zasadach oraz wcześniejsza emerytura dla nauczyciela, może być obliczona według dotychczasowych czyli starych zasad, o ile wniosek o jej przyznanie zostanie zgłoszony przed ukończeniem przez kobietę 60 lat, a przez mężczyznę 65 lat.

Zgłoszenie wniosku o emeryturę po ukończeniu przez kobietę 60 lat – nawet jeżeli nauczycielka spełniła warunki do wcześniejszej emerytury do końca 2008r. – spowoduje konieczność zastosowania art.183 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli wysokość emerytury będzie obliczona w części wg starych zasad i w części wg nowych zasad. Proporcje te są różne i zależą od roku, w którym osiągnięty zostanie wiek emerytalny wynoszący dla kobiety 60 lat.

Z przekazanych informacji wynika, że spełnia Pani warunki do emerytury nauczycielskiej- dotyczące wymaganego stażu pracy, w tym pracy nauczycielskiej. Jeżeli zatem wniosek o emeryturę zgłosi pani w 2009r, czyli przed osiągnięciem wieku 60 lat – wówczas wysokość pani emerytury zostanie obliczona wg starych zasad.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK