| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Emerytura dla górnika

Emerytura dla górnika

Chciałbym się dowiedzieć jak to będzie z moją emeryturą. Urodziłem się w 1981r. W 2007 r. rozpocząłem pracę w kopalni węgla kamiennego - pod ziemią. Oprócz tego od roku jestem w tej kopalni ratownikiem górniczym czyli mam przelicznik 1.8. Czy mam prawo do wcześniejszej emerytury lub emerytury pomostowej w odniesieniu do przepisów które maja wejść w życie na początku przyszłego roku. Do jakiego roku życia będę musiał pracować. I jak będzie obliczana emerytura.  

W Pana przypadku prawo do górniczej emerytury (jeżeli nadal będzie Pan pracował w górnictwie i w przyszłości spełni warunki do takiej emerytury) będzie ustalane na podstawie przepisów art. 50 a i art. 50e ustawy emerytalnej.

Zgodnie z art. 50a ustawy – górnicza emerytura przysługuje mężczyźnie, który spełnia następujące warunki:

  • osiągnął wiek 55 lat i ma okres pracy górniczej wynoszący – łącznie z okresami pracy równorzędnej z pracą górniczą – co najmniej 25 lat, w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej określonej w art. 50 c ust. 1 ustawy emerytalnej lub
  • osiągnął wiek 50 lat i ma okres pracy górniczej wynoszący – łącznie z okresami pracy równorzędnej z pracą górniczą – co najmniej 25 lat , w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej określonej w art. 50c ust. 1 ustawy.

Należy podkreślić, że nie mają wpływu na prawo do górniczej emerytury okresy zatrudnienia inne niż praca górnicza lub praca równorzędna z pracą górniczą, ani też okresy ubezpieczenia z tytułu innej pracy zarobkowej . Nie mogą być również brane pod uwagę przy ustalaniu prawa do tej emerytury okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w tym gospodarstwie.

Przy ustalaniu co najmniej 10- lub 15-letniego okresu pracy górniczej, nie uwzględnia się okresów pobierania wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków chorobowych. Ponadto okresy te liczy się w wymiarze pojedynczym.

Z tytułu wykonywania pracy górniczej może być przyznana również górnicza emerytura bez względu na wiek. Na taką emeryturę mogą przejść pracownicy wykonujący pracę górniczą pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres wynoszący co najmniej 25 lat

Ponadto omawiane emerytury górnicze przysługują tym pracownikom, którzy nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego, a jeżeli do takiego funduszu przystąpili pod warunkiem, że wraz z wnioskiem o emeryturę złożą wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w tym funduszu na dochody budżetu państwa.

Wysokość emerytury górniczej jest ustala na dotychczasowych zasadach określonych przepisami art. 53 ustawy emerytalnej i przy zastosowaniu odpowiednich przeliczników 1,5 ; 1,8 ; 1,5 ; 1,2 ; za każdy rok pracy górniczej

Podstawa prawna: Art. 50 a, 50 b, 53 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK