| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Czy przysługuje mi wcześniejsza emerytura

Czy przysługuje mi wcześniejsza emerytura

Proszę o konkretną odpowiedź. Jestem rocznik 1954, pracuje od września 1975. Od września 1990 r. do listopada 1992 r. zasiłek dla bezrobotnych z Urzędu Pracy. Zwolniona z przyczyn zakładu pracy. Następnie od maja 1993 r. do 30 kwiecień 2008 praca na umowę o pracę i od maja 2008 zarejestrowana jako bezrobotna (zwolniona z przyczyn zakładu pracy). Czy należy się wcześniejsza emerytura i jakieś inne świadczenie przedemerytalne? 

Urodziła się Pani w 1954 r. - zatem do końca 2008 r. nie spełniła Pani wymaganego na prawo do wcześniejszej emerytury warunku ukończenia przez kobietę wieku 55 lat. Oznacza to, że o przyznanie emerytury będzie Pani mogła ubiegać się dopiero po ukończeniu wieku 60 lat.

Natomiast kobieta która nie osiągnęła wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat – w przypadku utraty pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy np. likwidacja stanowiska pracy – może ubiegać się jedynie o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Świadczenie to może być przyznane kobiecie bez względu na wiek, jeżeli do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu, w którym była zatrudniona przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, posiadała okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat

Jednakże istotne jest również to, że świadczenie przedemerytalne może być przyznane po upływie co najmniej 6 miesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  • osoba nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna,
  • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych.

Z przekazanych informacji wynika, że na wymagane do przyznania świadczenia przedemerytalnego 35 lat pracy (łącznie z okresem pobierania zasiłku dla bezrobotnych od września 1990r. do listopada 1992 r.) – do dnia utraty pracy tj. do 30.04.2008 r. posiada Pani niespełna 33-letni okres pracy, który jest niewystarczający do przyznania świadczenia przedemerytalnego.

Należy dodać, że przy ustalaniu okresy tych 35 lat, uwzględnia się te same okresy co przy ustalaniu prawa do emerytury, czyli oprócz okresów zatrudnienia (składkowych) również okresy nieskładkowe (studia wyższe, opieka nad małym dzieckiem), a także okresy pracy w gospodarstwie rolnym po 16 roku życia.

Podstawa prawna:

Art. 46 w związku z art. 29 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.),

Art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych ( Dz. U. nr 120, poz. 1252 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Ekspresowe finansowanie należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK