| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wysokość emerytury > Jaka podstawa wymiaru emerytury

Jaka podstawa wymiaru emerytury


Jestem na wcześniejszej emeryturze. ZUS wyliczył mi ją z 20 lat pracy (1971 - 1993). Nie jestem zadowolony z wyliczenia. Chciałbym, aby ZUS uwzględnił lata
1972 - 1981.

Do ustalenia podstawy wymiaru emerytury po raz pierwszy, należy wskazać zarobki z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z okresu ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę. Jeżeli przykładowo wniosek o emeryturę zgłoszony został w 2008 r. – zarobki z 10 kolejnych lat kalendarzowych należy wybrać z okresu od 1 stycznia 1988r. do 31 grudnia 2007 r. Do ustalenia podstawy wymiaru emerytury można również wskazać zarobki z 20 dowolnie wybranych lat kalendarzowych, przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku o emeryturę.

W Pana przypadku ZUS nie mógł przyjąć do ustalenia podstawy wymiaru emerytury zarobków z 10 lat tj. 1972-1981, ponieważ zarobki te nie mieszczą się w okresie ostatniego 20-lecia poprzedzającego rok zgłoszenia wniosku o emeryturę (niestety nie określił Pan, w którym roku zgłosił wniosek o emeryturę). Zarobki z tych lat mogły być uwzględnione jedynie przy zastosowaniu wariantu ustalania podstawy wymiaru emerytury z 20 lat kalendarzowych – dowolnie wybranych. I ten wariant został zastosowany w Pana przypadku.

Wysokość emerytury może być ponownie ustalona poprzez przeliczenie podstawy jej wymiaru. W takim jednak przypadku do przeliczenia podstawy wymiaru należy wskazać zarobki z tej samej liczby lat, wybrane z tego samego okresu, jaki został wskazany do ustalenia poprzedniej podstawy wymiaru np. przy 20- leciu ustalonym jak wyżej od 1 stycznia 1988 r. do 31 grudnia 2007 r. - 10 lat przypadających od roku 1989 do roku 1998 zamieniamy na 10 innych lat – przypadających od roku 1990 do roku 1999.

Przy innej możliwości przeliczenia podstawy wymiaru emerytury, należy wskazać zarobki z kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych z 20 lat kalendarzowych, poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o ponowne ustalenie podstawy wymiaru emerytury. Przykładowo - jeżeli wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru został zgłoszony w 2009 r. zarobki z 10 kolejnych lat wybieramy z okresu od 1 stycznia 1989r. do 31 grudnia 2008 r. Do przeliczenia podstawy wymiaru emerytury można również wskazać zarobki z innych 20 lat kalendarzowych. Należy również dodać, że przeliczenie podstawy wymiaru emerytury może być dokonane wówczas, jeżeli nowo ustalony wskaźnik wysokości podstawy wymiaru jest wyższy od poprzednio obliczonego.

Z przedstawionych wariantów przeliczania podstawy wymiaru emerytury wynika, że nie może Pan również do przeliczenia wskazać zarobków jedynie z lat 1972-1981. Zarobki te mogą być uwzględnione – jeżeli będzie Pan wnioskował o przeliczenie podstawy wymiaru emerytury z innych 20 lat kalendarzowych – a wskaźnik wysokości podstawy wymiary ustalony z tych lat będzie wyższy od ostatnio obliczonego.

Podstawa prawna: Art. 111 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z poźn. zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK