| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wysokość emerytury > Dorabianie do emerytury i renty

Dorabianie do emerytury i renty

Wielu emerytów i rencistów korzysta z możliwości dorobienia do zbyt niskich świadczeń. Muszą jednak pamiętać, że w przypadku osiągania zbyt wysokiego przychodu, pobierane przez nich świadczenia zostaną zawieszone lub zmniejszone.

Zawieszenie świadczenia

Jeśli emeryt lub rencista zawiadamia ZUS, że jego zamiarem jest osiąganie przychodu w wysokości przekraczającej 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ZUS zawiesza prawo do świadczenia wstrzymując jego wypłatę.

Graniczne kwoty przychodów (niższa i wyższa) są ustalane co kwartał na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ostatnio ogłoszonego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Obecnie obowiązują limity ustalone od 1 stycznia 2009 r.

Należy podkreślić, że w przypadku gdy po wysłaniu oświadczenia o podjęciu działalności zarobkowej oraz o wysokości deklarowanego przychodu nastąpi zmiana wysokości tego przychodu, która wpływałaby na kwestię dalszego wypłacania lub niewypłacania świadczenia, emeryt lub rencista powinien zgłosić taka zmianę do właściwej jednostki ZUS, wypełniając ponownie wspomniane oświadczenie na druku ZUS Rw-73

Okres obowiązywania

70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia

130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia

01.01.2009 – 28.02.2009

2078,00 zł

3859,20 zł

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK