| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wysokość emerytury > Jaka kwota bazowa brana jest pod uwagę przy obliczaniu wysokości emerytury

Jaka kwota bazowa brana jest pod uwagę przy obliczaniu wysokości emerytury

Wniosek o naliczenie emerytury składałam w roku 2006. Obliczono ją biorąc bazową z 2005 roku. Nie policzono do wymiaru mojego drugiego zatrudnienia, okresu 3 lat. Złożyłam wniosek, przeliczono, ale o tą samą kwotę bazową. Po zakończeniu pracy w grudniu 2007 r. doliczono lata pracy, kwoty bazowej nie ruszono. Jednak przepracowałam do końca 2007 r. i z emerytury nie korzystałam od momentu naliczenia. Pierwsza emeryturę pobrałam w styczniu 2008 r.. Nowej bazowej mi nie przyznano. Czy słusznie?

Pani wniosek o uwzględnienie w podstawie wymiaru emerytury dodatkowych zarobków z okresu 3 lat osiąganych z tytułu drugiego zatrudnienia był wnioskiem o ponowne ustalenie podstawy wymiaru poprzez uwzględnienie dotychczas nieuwzględnionych zarobków - a nie wnioskiem o przeliczenie podstawy wymiaru emerytury. W takim przypadku do ponownego ustalenia wysokości emerytury mogła być przyjęta wyłącznie dotychczasowa kwota bazowa.

Przeliczenie podstawy wymiaru emerytury z uwzględnieniem nowej kwoty bazowej może mieć zastosowanie wyłącznie w przypadku osób, które po przejściu na emeryturę pracowały i do tego przeliczenia wskażą zarobki osiągnięte po przyznaniu świadczenia.

Do przeliczenia podstawy wymiaru emerytur należy wskazać zarobki – uzyskane w całości lub w części po przyznaniu emerytury – z 10 kolejnych lat kalendarzowych , wybranych z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających rok, w którym zgłoszono wniosek o przeliczenie, lub z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych.

ZUS dokona przeliczenia, jeżeli wskaźnik wysokości podstawy wymiaru będzie wyższy od ustalonego poprzednio.

Jednakże emeryci, którzy nie pobrali emerytury wskutek zawieszenia prawa np. z powodu osiągania zarobków przekraczających 130% przeciętnego wynagrodzenia lub z powodu kontynuowania, bez rozwiązania stosunku pracy zatrudnienia - do przeliczenia nie muszą wykazywać wyższych zarobków. Mogą więc wskazać zarobki niższe - uzyskane, w całości lub w części, po przyznaniu emerytury, a tym samym nie musi być spełniony warunek wyższego wskaźnika od ustalonego poprzednio.

W takim przypadku ZUS również obliczy emeryturę od nowej kwoty bazowej, obowiązującej w dniu zgłoszenia wniosku o przeliczenie podstawy wymiaru świadczenia

Reasumując - do przeliczenia podstawy wymiaru powinna pani wskazać zarobki z 10 kolejnych lat, w tym również w całości lub w części uzyskane po przyznaniu emerytury, czyli z lat 2006 i 2007.

Z przekazanych informacji wynika, że pobrała pani emeryturę - od dnia jej przyznania. Zatem, aby emerytura została przeliczona od nowej kwoty bazowej - wskaźnik wysokości podstawy wymiaru ustalony od wskazanych do przeliczenia zarobków musi być wyższy od ustalonego poprzednio.

Podstawa wymiaru: Art. 110 i 114 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »