| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wysokość emerytury > Naliczanie emerytury mieszanej

Naliczanie emerytury mieszanej

W grudniu 2009 r. nabyłam praw do emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej. Pytanie, czy jeżeli rozwiążę umowę o pracę np. w 2010 r. emeryturę będę miała naliczaną w sposób określony na 2009 r., czy w sposób określony w 2010 r.?

Powołany przez panią przepis art. 184 ustawy emerytalnej, określa warunki wymagane do przyznania emerytury. Emeryturę przyznaną na podstawie tego przepisu, oblicza się według zasad wskazanych w art. 183 ustawy.

Zgodnie z tym przepisem osobom, które osiągnęły wiek emerytalny w latach 2009-2013 przysługuje tzw. emerytura mieszana, obliczana w części wg starych zasad i części wg nowych zasad. Proporcje te są różne i zależą od roku, w którym osiągnięty zostanie wiek emerytalny.

Wobec powyższego emerytura przyznana kobiecie, która wiek 55 lat ukończy tak jak Pani w 2009 r. – zostanie obliczona w 80% wg starych zasad, a w 20% wg nowych zasad. Nie ma natomiast znaczenia, w którym roku zostanie zgłoszony wniosek o emeryturę. Jeżeli zatem złoży pani wniosek o emeryturę w 2010r. – to emerytura będzie obliczona wg podanych proporcji.

Jednocześnie dodaję, że z przepisu art. 184 ust. 2 wynika, że emerytura określona w tym przepisie przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego oraz rozwiązania stosunku pracy – w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem. Zatem jednym z warunków uzyskania prawa do tej emerytury jest rozwiązanie stosunku pracy. Oznacza to, że w przypadku osoby, która złoży wniosek o przyznanie emerytury na podstawie tego przepisu i nie rozwiąże stosunku pracy- wówczas ZUS wyda decyzję odmawiająca prawa do tego świadczenia.

Podstawa prawna: Art. 183 i 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Czytaj także

Autor:

ekspert z zakresu emerytur i rent

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Halina Kochalska

Analityk Gold Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK