| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wysokość emerytury > Dodatek po zmarłym emerycie

Dodatek po zmarłym emerycie

Moi dziadkowie byli na emeryturze, dziadek miał wyższą od babci o jakieś 85 zł i dwa tygodnie temu zmarł. Czy babci należy się jakiś procent z jego emerytury jako dodatek do jej niższej emerytury? 

Przepisy emerytalno rentowe nie przewidują możliwości przyznawania dodatków do emerytury wdowy po zmarłym mężu, który też był emerytem.

W takiej sytuacji wdowa może jedynie ubiegać się o przyznanie renty rodzinnej po mężu.

Renta rodzinna wynosi:

  • dla jednej osoby uprawnionej – 85 % świadczenia, które przysługiwało zmarłemu,
  • dla dwóch osób uprawnionych – 90 % świadczenia, które przysługiwało zmarłemu,
  • dla trzech lub więcej osób uprawnionych – 95 % świadczenia, które przysługiwało zmarłemu.

Należy zaznaczyć, że wdowa, która jest uprawniona do własnej emerytury i do renty rodzinnej po mężu, może pobierać tylko jedno z tych świadczeń.

Podstawa prawna: art. 73 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »