| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wysokość emerytury > Czy do lat składkowych będą doliczone składki emerytalne z KRUS

Czy do lat składkowych będą doliczone składki emerytalne z KRUS

Mam 50 lat. Od 2 lat opłacam składki emerytalno rentowne w KRUS. Wcześniej zakład pracy przez 27 lat opłacał mi składki emerytalno-rentowne w ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego będę pobierać emeryturę z ZUS. Czy do lat składkowych z ZUS będą doliczone składki emerytalne z KRUS? Czy to ma wpływ na wysokość emerytury?

W tym przypadku będzie przysługiwała Panu tzw. nowa emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do tej emerytury i jej wysokość ustalane są na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowa emerytura przysługuje ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego dla kobiet co najmniej 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Prawo do tej emerytury, nie jest uzależnione (tak jak w przypadku obecnie przyznawanych emerytur) od udowodnienia określonego minimalnego okresu składkowego i nieskładkowego.

Nowa emerytura stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy jej obliczenia przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danej osoby.

Podstawę obliczenia emerytury stanowi natomiast suma zwaloryzowanych składek, zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego.

Wiek emerytalny danego ubezpieczonego ustala się w dniu przejścia na emeryturę. Natomiast tzw. średnie dalsze trwanie życia ustala się wspólnie dla kobiet i mężczyzn oraz wyraża się w miesiącach i jest ogłaszane corocznie przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w terminie do dnia 31 marca

Wysokość emerytury ustalanej według nowych zasad, ulega zwiększeniu za okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników. Zwiększenie z tego tytułu przyznaje się wyłącznie ubezpieczonemu, jeżeli okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników są krótsze niż 25 lat. Zwiększenie nie przysługuje osobie, która ma ustalone prawo do emerytury na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zwiększenie ustalane jest według zasad wymiaru części składkowej rolniczej, przewidzianych w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników – na podstawie zaświadczenia wydanego przez KRUS. Zwiększenie do nowej emerytury za opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne rolników przewidziane jest w projekcie zmian do ustawy emerytalnej

Podstawa prawna: Art. 24-27 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »