| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wysokość emerytury > Jak mi naliczą emeryturę w 2010 roku

Jak mi naliczą emeryturę w 2010 roku

W grudniu 2008 roku skończyłem 60 lat. Mam 35 lat pracy. Jeszcze chcę popracować do roku 2010 u tego samego pracodawcy. Jak mi naliczą emeryturę w 2010 roku? Czy na takich samych zasadach jak w roku obecnym? Czy warto ja teraz naliczyć i zawiesić?  

W przypadku osób urodzonych tak jak Pan przed dniem 1 stycznia 1949 r. nie istnieją żadne daty graniczne, do których należałoby spełnić warunki wymagane do przyznania wcześniejszej emerytury, aby móc przejść na to świadczenie. Nie istnieją również żadne daty graniczne – jeżeli chodzi o zgłoszenie wniosku o emeryturę, aby zachować dotychczasowe, czyli tzw. stare zasady obliczania wysokości emerytury.

Osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1949 r. – bez względu na to w którym roku złożą wniosek o emeryturę i przejdą na to świadczenie, zawsze ich emerytura będzie obliczona na starych zasadach. Jeżeli zatem zdecyduje się Pan przejść na emeryturę w 2010 r., czy też w latach następnych – to Pana emerytura będzie obliczona po staremu.

Sposób obliczenia emerytury po staremu jest następujący:

Natomiast do obliczenia emerytury przyjmuje się kwotę bazową obowiązująca w miesiącu zgłoszenia wniosku o to świadczenie – jeżeli oczywiście w tym miesiącu zostały spełnione wszystkie warunki wymagane do przyznania emerytury.

Kwota bazowa jest ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku kalendarzowego. Jeżeli mężczyzna urodzony przed dniem 1 stycznia 1949 r. wniosek o emeryturę złoży w lutym 2009 r. a warunek wymaganych 35 lat pracy spełni w marcu 2009 r.– to jego emerytura obliczona zostanie od nowej kwoty bazowej - jaka będzie obowiązywała od 1 marca 2009 r.

Podstawa prawna: art. 53 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK