| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > ABC Gminy > Czy gmina musi organizować dzieciom wypoczynek w wakacje?

Czy gmina musi organizować dzieciom wypoczynek w wakacje?

Organizacja wypoczynku dla dzieci w okresie wakacyjnym nie jest zadaniem gminy. Może zrealizować go wyłącznie dobrowolnie, co wiąże się z koniecznością zdobycia funduszy. Warto więc sprawdzić, które szkoły zapewniają opiekę dzienną dla dzieci oraz jakie atrakcje przewiduje miasto w czasie wakacji.

Gminy mogą zdecydować się na organizację wypoczynku dzieci w szkołach, ale nie jest to ich obowiązkiem. Pomysły na sposób spędzenia okresu wakacyjnego mogą zgłaszać zarówno nauczyciele czy rodzice, jak i dzieci. Ostatnie słowo należy do samorządu – to on podejmuje decyzję, czy szkoła zostanie otwarta czy też nie.

Obowiązki po stronie gminy pojawiają się więc wówczas, gdy gmina podejmie się organizacji wypoczynku dla dzieci.

Po pierwsze, gmina będzie musiała zatrudnić (na podstawie umowy-zlecenia) kierowników i wychowawców. Najczęściej, na tych stanowiskach zatrudniani są nauczyciele, którzy w ten sposób mogą dorobić nawet do 1,5 tysiąca złotych.

Zobacz również: Gmina

Ponadto, samorządy są również obowiązane określić program oraz regulamin wypoczynki, a także przeprowadzić nabór chętnych i podzielić ich na grupy. 

Kolejną rzeczą, o którą muszą zadbać to fundusze na wakacyjny wypoczynek, gdyż z racji, iż jest to zadanie, które gmina realizuje dobrowolnie, nie otrzyma żadnego dofinansowania z budżetu państwa.

Pieniądze w przypadku tego typu przedsięwzięć są niezbędne. I nie chodzi tu wyłącznie o wypłaty dla nauczycieli, którzy podejmą się opieki nad dziećmi. Chodzi również o możliwość sfinansowania różnego rodzaju atrakcji w czasie pobytu dzieci w szkole, np. zajęć sportowych, wyjść do kina czy wycieczek do zoo.

Gminy w różny sposób starają się Zdobyć środki na realizację tego celu, najczęściej korzystające ze wsparcia sponsorów – przedsiębiorców lub organizacji pożytku publicznego.

Ponieważ nie każda szkoła zorganizuje dzieciom wypoczynek w czasie wakacji, wielu rodziców będzie musiało znaleźć inne rozwiązania, aby ich dziecko nie nudziło się w wakacje w domu. Z pomocą przychodzi większość miast wojewódzkich w Polsce, w ramach akcji „Lato w mieście”.

Miasto organizuje zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne, fotograficzne, a także zawody i turnieje sportowe.

Zobacz również serwis: Edukacja

Co więcej, wiele miast posiada na swoich stronach internetowych listę szkół, które zapewniają dzienną opiekę dla dzieci. Tak np. na stronie http://www.lato.warszawa.pl/lato.html możemy znaleźć listę kilkudziesięciu szkół podstawowych i gimnazjów, które taką właśnie opiekę zapewniają. Możemy znaleźć tam nie tylko adresy tych placówek, ale również datę (szkoły organizują opiekę na ogół przez dwa tygodnie) oraz wiek dzieci, które do szkoły mogą się zgłosić, ale również wykaz atrakcji, jakie szkoła przewiduje dla dzieci (np. zajęcia plastyczne, WF, wyjścia do kina) oraz jak wygląda kwestia wyżywienia.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK