| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > ABC Gminy > Kremacja a polskie prawo

Kremacja a polskie prawo

Kremacja to spopielenie zwłok osoby zmarłej. Jak wygląda kremacja w Polsce w świetle obowiązującego prawa?

Z roku na rok w naszym kraju zwiększa się liczba kremacji. Może być to skutkiem zarówno woli samych zmarłych, jak również decyzji podjętej przez najbliższych osoby zmarłej. Nie ma jednak obowiązku rejestrowania liczby kremacji, przez co dane w dużej mierze pozostają szacunkowe.

Kremacja a prawo

Polskie prawo dopuszcza kremację zwłok. Wyjątkiem jest jedynie zapis uniemożliwiający kremację zwłok przywiezionych z zagranicy. Zakaz ten wynika z przepisów nakazujących pochowanie zwłok sprowadzonych z zagranicy bez otwierania trumny. Sprowadzanie zwłok z zagranicy odbywa się w trumnach metalowych, przez co bez otwarcia spopielenie zwłok nie jest możliwe.

Więcej problemów nastręcza chęć rozsypywania prochów zmarłych. Polskie prawo stwierdza, że zmarłego można pochować jedynie na cmentarzu, w katakumbach lub w szczególnych wypadkach, gdy zgon nastąpił podczas rejsu - zatopić w morzu. Nie ma tu miejsca na rozsypywanie prochów, a takie przypadki są w Polsce karane.

Rozsypywanie prochów zmarłych jest w Polsce nielegalne i może podlegać karze grzywny do 5 tysięcy złotych lub karą 30 dni aresztu. Aby przeciwko osobie rozsypującej prochy zostało wszczęte postępowanie wystarczy donos, że urna nie znalazła się na cmentarzu.

Zobacz: W jaki sposób można pochować zwłoki?

Kremacja a Kościół Katolicki

Kremacja nie jest pochwalana przez Kościół Katolicki. Ma to podstawę w jedności duszy i ciała oraz uświęceniu ciała licznymi sakramentami. Prawo kanoniczne mówi, że Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Nie zabrania jednak kremacji, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej.

Pod koniec 2011 roku Episkopat wprowadził zmiany co do pochówku osób, które zostały skremowane. Ze zmian można się dowiedzieć, że jeśli ciało zmarłego będzie skremowane, obrzędy pogrzebowe z udziałem rodziny powinny być odprawione przed kremacją.

Zmiany prawa

W ostatnich czasach głośno mówi się o potrzebie zmiany uregulowań dotyczących pochówku zmarłych. Obecne przepisy mają już zgoła 50 lat i nie spełniają wszystkich oczekiwań. Być może wraz z nowelizacją prawa powstanie możliwość spełnienia ostatniej woli zmarłych o rozsypaniu ich prochów.

Zobacz serwis: Gmina

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK