| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > ABC Gminy > Gminy zlikwidują nielegalne wysypiska śmieci?

Gminy zlikwidują nielegalne wysypiska śmieci?

Rada Ministrów zaakceptowała projekt propozycji, dzięki którym gminy staną się odpowiedzialne za odpady komunalne. Ma to pomóc w zlikwidowaniu nielegalnych wysypisk śmieci.

Projekt został przedstawiony przez ministra środowiska. W nowelizacji rząd proponuje rozwiązania, dzięki którym gminy przejmą obowiązki właścicieli nieruchomości dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi.

Jednocześnie projekt przewiduje wzmocnienie funkcji kontrolnych gmin tak, aby mogły one monitorować działania podejmowane zarówno przez właścicieli nieruchomości i podmioty odbierające od nich odpady komunalne (chodzi o gminne jednostki organizacyjne oraz przedsiębiorców odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości).

Zobacz serwis: Gmina

Gmina odbierze, właściciel zapłaci

Zgodnie z przyjętym rozwiązaniem, gminy będą wyłaniały w przetargu przedsiębiorców odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości. Pozwoli to zwolnić właścicieli nieruchomości z obowiązku podpisywania umów na odbieranie odpadów komunalnych z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność w tym zakresie.

Oznacza to, że za przejęcie tych obowiązków gmina będzie pobierała od właścicieli nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W opłacie zostaną uwzględnione koszty m.in. odbierania, transportu, zbierania, odzysku (w tym recyklingu) oraz unieszkodliwiania odpadów komunalnych.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Likwidacja nielegalnych wysypisk

Projekt ma na celu uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Przede wszystkim jest on odpowiedzią na wzrost liczby nielegalnych wysypisk.

Oprócz tego nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi mają doprowadzić do ulepszenia infrastruktury przetwarzającej śmieci. Zgodnie z projektem gminy wchodzące w skład regionów gospodarki odpadami komunalnymi będą zobowiązane do budowy i utrzymania regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych.

Zobacz: Jakie kary za zanieczyszczanie środowiska?

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK