| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Dowód osobisty > Elektroniczne dowody osobiste

Elektroniczne dowody osobiste

Projekt ustawy o dowodach osobistych zakłada wprowadzenie elektronicznych dowodów osobistych, które mają zapewnić bezpieczniejszą identyfikację osób i transakcji zawieranych drogą elektroniczną. Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca 2011 r. Na dokumencie nie będzie informacji o grupie krwi właściciela, jak to wcześniej zakładano. Dowód elektroniczny będzie miał taki sam status prawny jak tradycyjny dowód osobisty.

Cel

Projekt nowej ustawy o dowodach osobistych ma na celu stworzenie warunków prawnych do stosowania wielofunkcyjnego, elektronicznego dokumentu tożsamości dającego gwarancję bezpiecznej identyfikacji osób.

Dowód osobisty

Dowód osobisty jest dokumentem potwierdzającym tożsamość i obywatelstwo polskie osoby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Dowód osobisty uprawnia do przekraczania granic państw.

Zobacz również: Jak będzie wyglądał nowy dowód osobisty?

Dowód osobisty wydaje się na wniosek (w formie pisemnej, ustnej lub dokumentu elektronicznego), który należy złożyć w organie dowolnej gminy na terytorium kraju. Wymiana dowodu jest bezpłatna. Osoby, które będą się uchylać od obowiązku posiadania dowodu bądź jego wymiany, będą podlegać karze grzywny lub ograniczenia wolności do jednego miesiąca.

Warstwa graficzna i elektroniczna

Dowód będzie się składał z warstwy graficznej i warstwy elektronicznej. Dowód osobisty potwierdza prawdziwość danych zawartych w warstwie graficznej przez udostępnienie tych danych zamieszczonych w warstwie elektronicznej. Udostępnienie następuje na żądanie uprawnionych organów lub za zgodą obywatela wyrażoną przez wprowadzenie numeru PIN.

Warstwa graficzna dowodu osobistego zawiera dane dotyczące osoby: nazwisko, imię (imiona), nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia (miejscowość), płeć, wizerunek twarzy, numer PESEL, obywatelstwo; oraz dane dotyczące dowodu osobistego: serię i numer dowodu osobistego, datę wydania, datę ważności oraz oznaczenie organu wydającego dokument.

Zobacz również: Czy znasz zasady wydawania dowodów osobistych

Zrezygnowano z zamieszczania w dowodzie osobistym rysopisu jego posiadacza.

Warstwa elektroniczna dowodu osobistego zawiera:
1. dane zamieszczone w warstwie graficznej dowodu osobistego zapisane w formie elektronicznej wraz z danymi je uwierzytelniającymi;
2. dane służące do składania informacji uwierzytelniającej opatrzonej certyfikatem dowodu osobistego, dane służące do składania podpisu osobistego opatrzonego certyfikatem podpisu osobistego oraz dane służące do dokonania ograniczonej identyfikacji opatrzone certyfikatem ograniczonej identyfikacji;
3. przestrzeń umożliwiającą zamieszczenie danych służących do składania bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu;
4. przestrzeń umożliwiającą zamieszczenie danych służących do wykorzystania
dowodu osobistego jako karty ubezpieczenia zdrowotnego.

Oznacza to, że właściciel dowodu będzie mógł składać podpis elektroniczny oraz załatwić sprawy urzędowe przez Internet.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Krawczyk

Szef Departamentu Korporacyjnego Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy. Jest adwokatem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym w renomowanych kancelariach prawnych w Polsce i za granicą. Jej doświadczenie w zakresie prawa pracy obejmuje doradztwo w zakresie m.in. czasu pracy, zwolnień grupowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy (z zachowaniem okresu wypowiedzenia i w trybie dyscyplinarnym), zakazów konkurencji, nawiązywania stosunku pracy z menedżerami zarządzającymi, obowiązków pracodawcy i pracowników, rodzicielstwa, chorób pracowników oraz sporów przed sądami pracy. Doradza jako ekspert z zakresu prawa pracy w procesach restrukturyzacji spółek i reorganizacji grup kapitałowych. Do jej klientów należą renomowane firmy i grupy kapitałowe z sektorów produkcyjnego, handlu detalicznego, wydawniczego, IT i usługowego. Często wyjaśnia sposób stosowania poszczególnych regulacji z zakresu prawa pracy na łamach prasy i w mediach. Specjalizuje się również w procesach przeprowadzania inwestycji, tworzenia joint venture, w transakcjach fuzji i przejęć oraz reorganizacji spółek. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu w Poznaniu, Europeistyki na tym samym wydziale ze specjalizacją prawo Unii Europejskiej oraz Wydziału Prawa i Nauk o Państwie na Uniwersytecie w Bonn, gdzie uzyskała tytuł magistra prawa porównawczego. Odbyła staż w Komisji Europejskiej w Brukseli w Dyrektoriacie Generalnym Rynku Wewnętrznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK