| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Dowód osobisty > Nowe dowody osobiste od 2013 roku?

Nowe dowody osobiste od 2013 roku?

Dotychczas zakładano, że nowym dowodem osobistym, wyposażonym w chip, będzie można posługiwać się od 1 lipca 2011 roku. Jak się jednak okazuje termin ten ulegnie przesunięciu. Nowe dowody będą funkcjonować najprawdopodobniej od 1 stycznia 2013 roku.

Ustawa z 6 sierpnia 2010 roku o dowodach osobistych zakładała, że od 1 lipca 2011 roku będzie można posługiwać się elektronicznym dowodem osobistym. Jest to dokument tożsamości, który wyposażony będzie w mikroprocesor (chip), który umożliwiałby składanie podpisu elektronicznego, który umożliwiałby dokonywanie różnego rodzaju czynności prawnych w urzędach. Miałby być również wykorzystywany przy dostępie do rejestrów publicznych. 

Jednym słowem, nie będzie już konieczności przedstawiania niezliczonych ilości dokumentów, wiele spraw załatwimy wyłącznie używając nowego dowodu.

Zobacz również: Elektroniczne dowody osobiste

Termin wejścia w życie nowych dowodów został określony w ustawie na 1 lipca 2011 roku. Aktualnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad nowelizacją ustawy, która zakłada, że nowe dowody wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2013 roku. Skąd zmiana terminu?

Powodem zmiany terminu wprowadzenia nowych dowodów było przedłużające się postępowanie przetargowe na dostawę blankietów dowodów osobistych. W trakcie przetargu zostało złożonych kilka odwołań do Krajowej Izby Odwoławczej i terminy uległy opóźnieniu. 

Problemy w postępowaniu przetargowym były główną przyczyną opóźnień. Ministerstwo posiada środki finansowe na wprowadzenie nowych dowodów. Jest to koszt ok. 370 mln złotych, z tymże 85% dofinansuje Unia Europejska. MSWiA, wybierając producenta blankietów bierze pod uwagę zarówno jakość, jak i cenę.

Zobacz również serwis: Dowód osobisty

Jak tylko nowe dowody wejdą w życie, będzie można złożyć wniosek o jego wydanie. Można będzie tego dokonać w dowolnej gminie, a także drogą elektroniczną (z tymże w tym drugim przypadki i tak trzeba będzie zgłosić się po dowód osobiście). Nowe dowody osobiste będą bezpłatne.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »