| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Dowód osobisty > Gdzie załatwimy sprawy związane z dowodem osobistym?

Gdzie załatwimy sprawy związane z dowodem osobistym?

Niedługo kończysz 18 lat i zastanawiasz się, gdzie złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego? A może musisz go wymienić? Gdzie tego dokonać? Jakie dokumenty należy mieć ze sobą?

Dowód osobisty może zostać wydany albo przez organ gminy (wójt, burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zameldowania na pobyt stały, albo organ gminy ostatniego miejsca pobytu stałego osoby, w razie braku miejsca zameldowania.

Co do zasady, złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego wymaga obecności osoby, której wniosek dotyczy (poza małoletnimi do lat 5). 

Oprócz wniosku o wydanie dowodu osobistego, należy złożyć:

1. dwie wyraźne i jednakowe fotografie o wymiarach 35 x 45 mm, odzwierciedlające aktualny wizerunek osoby, której wniosek dotyczy, przedstawiające tę osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy;

2. odpis skrócony aktu urodzenia - w przypadku osób, które nie zawarły małżeństwa;

3. odpis skrócony aktu małżeństwa.

Zobacz również: Wymiana i unieważnianie dowodów osobistych

Od 1 stycznia 2010 roku dowody osobiste wydawane są bezpłatnie.

O wymianę dowodu będziemy musieli ubiegać się, w razie:
1. zmiany nazwiska (np. wskutek zawarcia związku małżeńskiego);
2. zmiany miejsca zamieszkania;
3. gdy dotychczasowy dowód osobisty został skradziony lub zgubiony;
4. gdy upływa termin ważności dowodu osobistego.

Podobnie, jak w przypadku wydania dowodu osobistego po raz pierwszy, tak i przy wymianie dowodu, musimy złożyć dwie fotografie i wypełnić wniosek o wydanie dowodu osobistego. Dodatkowo, należy przedstawić dowód, który podlega wymianie. Jeżeli wymiana dowodu następuje z powodu zmiany danych musimy mieć przy sobie dokument, który to potwierdzi (np. akt małżeństwa).

Zobacz również serwis: Dowód osobisty

Zarówno wydanie, jak i wymiana dowodu osobistego nie jest załatwiane od razu. Urząd wydaje dowód osobisty w terminie do trzydziestu dni od daty złożenia wniosku

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »