| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Dowód osobisty > Czy rodzic zastępczy może wnioskować o wydanie dowodu osobistego dziecka?

Czy rodzic zastępczy może wnioskować o wydanie dowodu osobistego dziecka?

Dowód osobisty dziecka to dokument wydawany wyłącznie na wniosek. Podmiotami uprawnionymi do wystąpienia z wnioskiem o wydanie dowodu osobistego dziecka, które nie ukończyło 13 roku życia są jego rodzice lub opiekunowie. Czy także rodzice zastępczy mogą wnioskować o wydanie tego dokumentu tożsamości?

Czy rodzic zastępczy może wnioskować o dowód osobisty dla dziecka?

Kierując się zasadą wykładni prawa mówiącą, że wyjątki należy interpretować ściśle, stwierdzić należy, że tych uprawnień, których ustawodawca nie wymienił wprost w przepisie nie należy domniemywać. Konieczne zatem, jest rozważenie kwestii czy wystąpienie z wnioskiem przez rodziców zastępczych o wydanie dowodu dla małoletniego, który nie ukończył lat 13, jest tego rodzaju czynnością, o której mowa w art. 1121 k.r.o. Ustawodawca takiego uprawnienia nie wymienia wprost. Ponadto z zasad doświadczenia życiowego nie wynika, iż zawnioskowaną czynność można potraktować jako „zwykłą, bieżącą" czynnością związaną z wychowaniem dziecka. Za zasadne należałoby przyjąć zbadanie również celu, w jaki dowód osobisty dziecka może zostać wykorzystany (np. wyjazd zagraniczny). Również tego typu argumenty uzasadniają w przekonaniu, że wydanie dowodu osobistego małoletniemu nie jest czynnością o jaką chodzi powyższym przepisie.

Podsumowując powyższą analizę należy stwierdzić, iż rodzice zastępczy dziecka nie są uprawnieni do występowania z wnioskiem o wydanie dowodu osobistego osobie, która nie ukończyła lat 13.

Zobacz również: Co zmieni się w systemie pieczy zastępczej w 2014 roku?

Autor – Jakub Kobyliński, aplikant radcowski; Specjalizacja - doradztwo w zakresie obsługi jednostek samorządu terytorialnego, zamówienia publiczne.

Wpis nie stanowi porady ani opinii prawnej w rozumieniu przepisów prawa  oraz ma charakter wyłącznie  informacyjny. Stanowi wyraz poglądów jego autora na tematy prawnicze związane z treścią przepisów prawa, orzeczeń sądów, interpretacji organów państwowych i publikacji prasowych. Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy Sp.K. i autor wpisu nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie. 

reklama

Aktualizacja: 13.08.2014

Ekspert:

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kto może odebrać dowód osobisty dziecka? /fot. Fotolia
Kto może odebrać dowód osobisty dziecka? /fot. Fotolia

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »