| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > NIP zostanie zlikwidowany?

NIP zostanie zlikwidowany?

Od 1 stycznia 2013 roku zostanie zlikwidowany NIP dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Czym zastąpiony zostanie Numer Identyfikacji Podatkowej?

Przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników przewiduje, że od 1 stycznia 2013 roku zostanie zlikwidowany NIP dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej ani nie będących zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT.

Od 1 lipca 2011 roku osoby fizyczne będą mogły posługiwać się numerem PESEL (np. w urzędzie skarbowym). Co więcej, od 1 lipca 2011 roku do końca 2012 roku nie będzie można żądać NIP od osób nie będących przedsiębiorcami, chyba że będą tego wymagały przepisy prawa.

Inną zmianą, która zostanie wprowadzona od 1 stycznia 2012 roku, jest zniesienie obowiązku aktualizowania danych w urzędzie skarbowym przez osoby fizyczne. To naczelnik urzędu skarbowego będzie aktualizował te dane (z urzędu) po otrzymaniu ich z rejestru PESEL.

Zobacz również: Jak zidentyfikować swojego kontrahenta?

Aktualizacja danych będzie konieczna jedynie w przypadku, gdy adres zamieszkania osoby fizycznej będzie inny niż adres zameldowania.

NIP pozostanie identyfikatorem dla osób prowadzących działalność gospodarczą i podatników VAT, nawet jeśli posiadają one numer PESEL. Termin na aktualizację danych dla tych osób zostanie ujednolicony – będzie wynosić 7 dni.

Ponadto, od 1 lipca 2011 roku ma nastąpić uproszczenie procedury nadawania NIP firmom. Nie będzie następowało to już w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego, a od razu przy składaniu wniosku o jego wydanie.

Także 1 lipca 2011 roku ma ruszyć Centralny Rejestr Podmiotów - Krajowa Ewidencja Podatników. Będzie do rejestr prowadzony przez ministra finansów, zawierający dane ewidencyjne z rejestru PESEL (wiążące dla administracji podatkowej). Będą w nim zawarte także inne informacje, np. dotyczące obowiązków podatkowych czy okresu zawieszenia działalności gospodarczej.

Dane zawarte w Centralnym Rejestrze Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników mają być objęte tajemnicą skarbową.

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od 1 stycznia 2013 roku zostanie zlikwidowany NIP dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej ani nie będących zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT.
Od 1 stycznia 2013 roku zostanie zlikwidowany NIP dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej ani nie będących zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT.

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK