REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wejście spółki na rynek NewConnect fot. Fotolia
Wejście spółki na rynek NewConnect fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co daje spółce wejście na rynek NewConnect? Jakie kroki należy podjąć i dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika?

Rynek NewConnect

W całym procesie wprowadzania akcji do obrotu na rynku NewConnect, istotną rolę odgrywa doradca prawny , który pomoże spółce nie tylko w dokonaniu odpowiednich zmian natury formalnej mających na celu dostosowanie dokumentacji spółki do procedury „wejścia” na NewConnect, ale także będzie czuwał nad zabezpieczeniem interesu spółki-emitenta w trakcie całej procedury.

REKLAMA

Zobacz: Debiut na NewConnect a unijne fundusze?

Rola prawnika w wejściu spółki na NewConnect

Rolą prawnika w pierwszym etapie przygotowywania spółki do „wejścia” na NewConnect jest dostosowanie wewnętrznych regulacji emitenta (w tym przede wszystkim statutu spółki) do potrzeb wprowadzenia akcji na NewConnect, np. w zakresie rodzaju akcji i ich uprzywilejowania. Doradca prawny podejmie również czynności zmierzające do uporządkowania grupy kapitałowej emitenta, o ile oczywiście emitent taką grupę tworzy. Czynności te są bardzo istotne, ponieważ aby emitent mógł wprowadzić swoje akcje do obrotu na alternatywnym systemie obrotu, musi spełniać określone warunki, w wypełnieniu których pomoże właśnie doradca prawny.

Zobacz: Jak pozyskać kapitał na rynku NewConnect?

Pozyskiwanie nowych inwestorów dla emitenta

Kolejną istotną kwestią jest pozyskanie dla emitenta nowych inwestorów, jeszcze przed wprowadzeniem akcji na NewConnect. Przykładowo odbywa się to poprzez podwyższenie kapitału zakładowego. Z praktyki wynika, że w takich przypadkach spółki najczęściej kierują emisję nowych akcji do określonych inwestorów, posiadających znaczny kapitał na dofinansowanie spółki. W tym zakresie skorzystanie z usług prawnika może również okazać się konieczne i pomocne, ponieważ pomoże on spółce przejść przez całą procedurę podwyższenia kapitału zakładowego oraz przygotuje odpowiednie projekty umów
z inwestorami w taki sposób, by w jak największym stopniu zabezpieczyć interesy emitenta (tzw. umowy inwestycyjne). Ponieważ umowy te często dotyczą inwestycji o dużej wartości, skorzystanie z usług prawnika zapewni spółce komfort właściwego zadbania o jej interesy. Ze względu na wagę problemu, temat umów inwestycyjnych zostanie omówiony szerzej w jednej z naszych kolejnych publikacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Raport due diligence

Nie można również zapominać o przeprowadzeniu due diligence w zakresie prawnym. Ze strony emitenta mogłoby ono polegać na analizie stanu prawnego spółki emitenta i jego grupy kapitałowej pod kątem ryzyk związanych z wprowadzeniem akcji na NewConnect lub niepowodzeniem oferty. Ze strony inwestora zaś mogłoby ono polegać na analizie stanu prawnego emitenta oraz jego grupy kapitałowej pod kątem podjęcia decyzji inwestycyjnej i ewentualnych ryzyk z nią związanych. Przeprowadzeniem takiego prawnego due diligence powinien zająć się prawnik, który kierując się standardową listą zagadnień dokona szczegółowej analizy i weryfikacji danego stanu faktycznego od strony prawnej oraz przedstawi i oceni ewentualne ryzyka związane z planowaną transakcją.

Umowa z tzw. autoryzowanym doradcą

Po podjęciu decyzji o wprowadzeniu akcji na rynek NewConnect konieczne będzie zawarcie przez emitenta umowy z tzw. autoryzowanym doradcą. Autoryzowanym doradcą może być firma inwestycyjna lub inny podmiot świadczący usługi związane z obrotem gospodarczym, w tym doradztwo finansowe, doradztwo prawne lub audyt finansowy, który został wpisany na listę autoryzowanych doradców prowadzoną przez organizatora alternatywnego systemu obrotu. Zatem może nim być m.in. kancelaria prawna lub dom maklerski. Szczegółowe obowiązki autoryzowanego doradcy, w tym m.in. związane
ze sporządzeniem dokumentu informacyjnego emitenta, określa regulamin alternatywnego systemu obrotu oraz umowa zawarta pomiędzy doradcą a emitentem. Należy przy tym zaznaczyć, że wykonywanie przez autoryzowanego doradcę obowiązków związanych z doradztwem i współdziałaniem w zakresie obowiązków informacyjnych emitenta powinno trwać przez okres co najmniej jednego roku od dnia pierwszego notowania instrumentów finansowych danego emitenta w alternatywnym systemie obrotu. Dlatego też, a także mając na uwadze konieczność ochrony interesu emitenta, zawierając umowę z autoryzowanym doradcą należy przede wszystkim zwrócić uwagę na szczegółowe określenie podziału obowiązków pomiędzy emitentem a autoryzowanym doradcą. Również w tym zakresie cenne i pomocne może okazać się skorzystanie z pomocy prawnika, który jako podmiot posiadający odpowiednią wiedzę i doświadczenie będzie czuwał nad takim skonstruowaniem umowy z autoryzowanym doradcą, aby w jak największym stopniu zabezpieczone były interesy emitenta i ograniczone zostały ryzyka leżące po jego stronie.

Zobacz serwis: Działalność gospodarcza

Umowa z tzw. animatorem rynku

Pomoc prawnika będzie potrzebna emitentowi także w trakcie negocjacji i zawierania umowy z tzw. animatorem rynku, z którego usług spółka będzie musiała skorzystać. Animatorem rynku może być np. dom maklerski. Zadaniem animatora rynku jest podejmowanie wszelkich czynności mających na celu jak najefektywniejsze wspomaganie płynności danego instrumentu finansowego. Poszczególne obowiązki animatora rynku powinny być szczegółowo określone w umowie zawieranej z emitentem, w taki sposób aby nie było wątpliwości m.in. za co, odpowiedzialność ponosi animator rynku i czego może od niego domagać się emitent.

Podsumowanie

Podsumowując należy wskazać, że emitent, decydując się na wprowadzenie swoich akcji do obrotu na NewConnect, musi dokonać szeregu czynności, a ich szczegółowe omówienie wykracza poza ramy niniejszej, ogólnej publikacji. Aby bezpiecznie i płynnie przeprowadzić całą procedurę, rekomendujemy zatem emitentowi skorzystanie z usług doradcy prawego, który na każdym etapie czynności zmierzających do „wejścia” spółki na NewConnect powinien służyć jej pomocą prawną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MC: Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ochrona przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni będzie wzmocniona

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma wzmocnić ochronę obywateli oraz instytucji przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 24 maja 2024 r.

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach. Po osiągnięciu wieku 55. w przypadku kobiet i 60. w przypadku mężczyzn

Część osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem; pozwólcie dzieciom wypocząć

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

REKLAMA

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

REKLAMA

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

REKLAMA