| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Dofinansowanie na rozwój prowadzonej działalności gospodarczej

Dofinansowanie na rozwój prowadzonej działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą indywidualną działalność gospodarczą bądź są wspólnikami spółek cywilnych, osobowych lub kapitałowych, mogą ubiegać się o unijne dotacje na inwestycje związane z rozwojem przedsiębiorstwa.

Należy zdawać sobie sprawę, iż ocena wniosku trwa około 3 miesięcy. Po upływie tego terminu ogłaszana jest lista rankingowa z wykazem przedsiębiorstw, które następnie są zapraszane do podpisania umowy o dofinansowanie. Na tym jednak udział przedsiębiorcy się nie kończy, gdyż po otrzymaniu przedmiotowego wsparcia, beneficjent musi sporządzać stosowne sprawozdania finansowe z przebiegu realizacji inwestycji, a także mieć na uwadze możliwość przeprowadzenia kontroli wszystkich dokumentów dołączonych do Wniosku o płatność, m.in. poświadczających poniesione wydatki. Jednakże, w przypadku niektórych działań, ze względu na charakter i liczbę realizowanych projektów, dopuszcza się możliwość weryfikacji wybranych dokumentów poświadczających wydatki ujęte w danym Wniosku o płatność.

Po pozytywnej weryfikacji Wniosku o płatność (a w przypadku wniosku końcowego także po pozytywnym wyniku kontroli na zakończenie realizacji projektu, o ile projekt ten znalazł się w planie kontroli) następuje refundacja wydatków poniesionych przez beneficjenta z publicznych środków wspólnotowych lub innych środków publicznych na podstawie Umowy o dofinansowanie.

Najistotniejszym w omawianym zakresie jest zatem, iż unijna pomoc opiera się na refundacji już poniesionych kosztów. Wysokość udzielanej dotacji zależy od województwa (miejsca realizacji projektu) oraz od wielkości przedsiębiorstwa wnioskodawcy. Najczęściej spotykana minimalna wartość projektu to kilkadziesiąt tysięcy złotych, a maksymalna to około 8 mln zł.

Pomoc ze środków unijnych na rozwój przedsiębiorstwa, odgrywa coraz większą rolę, trzeba natomiast pamiętać, że uwagi na ograniczenia czasowe dofinansowania, nie należy zwlekać ze złożeniem wniosku. Dzięki omawianemu wsparciu, przedsiębiorcy mogą zyskać nie tylko refundację kosztów ponoszonych w związku z prowadzoną działalnością, ale również istotnie wzmocnić pozycję swojej firmy na rynku, poprzez wprowadzenie działań innowacyjnych, na które nie byłoby ich stać bez unijnej dotacji, a które mogą zaprocentować w przyszłości.

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Notka o autorach:

Szymon Nawrat – prawnik, aplikant radcowski w Kancelarii Prawniczej R.Olszewski, J.Tokarski i Wspólnicy. Doradza klientom Kancelarii w zakresie prawa cywilnego, handlowego, ochrony konkurencji i konsumentów.

Patrycja Ryś – prawnik, aplikant adwokacki w Kancelarii Prawniczej R.Olszewski, J.Tokarski i Wspólnicy, uczestniczy w obsłudze prawnej świadczonej na rzecz klientów Kancelarii.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK