| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Wniosek do KRS przez Internet w 2017 r.

Wniosek do KRS przez Internet w 2017 r.

W założeniach projektu zmiany ustawy o KRS i kodeksu postępowania cywilnego w czerwcu 2017 r. mają wejść w życie przepisy zmieniające zasady rejestracji do KRS. Przewidują one obowiązek składnia wniosków do KRS wyłącznie za pośrednictwem Internetu.

Kiedy spodziewać się zmian?

Projekt powyższych zmian jest na etapie dokładnego opracowywania i opiniowania przez Rządowe Centrum Legislacyjne, nie został jeszcze przekazany do sejmu. Zgodnie z jego założeniami od 1 czerwca 2017 r. pojawi się obowiązek składania wniosków do rejestru przedsiębiorców KRS przez Internet. Składanie wniosków w dotychczasowej papierowej formie będzie dostępne tylko dla podmiotów zarejestrowanych bądź mających się zarejestrować w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz SPZOZ.

Włączenie polskiego KRS do systemy integracji rejestrów UE jest planowane na 8 czerwca 2017 r. Od 1 październik 2017 wpisy do KRS podlegać mają upublicznieniu w Internecie. Obowiązek publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym zostanie zlikwidowany, oplata z tym związana również. 1 lutego 2018 r. ma zostać uruchomiony Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości, który zastąpi rejestr dłużników niewypłacalnych KRS. Zgodnie z założeniami projektu 1 września 2018 r. wprowadzony zostanie obowiązek sporządzania przez przedsiębiorców sprawozdań w formie elektronicznej oraz składania ich przez Internet.

Zobacz: Sprawy urzędowe

Jak będzie wyglądać rejestracja?

Wnioski będziemy składać za pośrednictwem założonego samodzielnie konta w systemie teleinformatycznym. Na takie konto będzie doręczana korespondencja z sądu rejestrowego. Dokumenty stanowiące podstawę wpisu do rejestrów KRS albo podlegające złożeniu w aktach rejestrowych (akty notarialne, umowy, oświadczenia) musimy składać w oryginałach lub za poświadczeniem urzędowym. Warunkiem jest sporządzenie tych dokumentów w wersji elektronicznej. To znaczy, że muszą być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Warto zaznaczyć, iż coraz więcej banków stwarza możliwość utworzenia profilu e-PUAP za pośrednictwem bankowości internetowej co stanowi duże ułatwienie. Jeżeli dokumenty zostaną sporządzone w formie papierowej, wówczas do e-wniosku trzeba będzie dołączyć elektronicznie poświadczone odpisy (przez notariusza albo występującego w sprawie pełnomocnika) albo elektroniczne odpisy dokumentów. W takiej sytuacji wnioskodawca będzie zobowiązany do wysłania do sądu papierowej wersji oryginału dokumentu albo jego poświadczonego urzędowo odpisu lub wyciągu.

Zobacz serwis: Działalność gospodarcza

System teleinformatyczny KRS

Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy składanie wniosków za pośrednictwem systemu teleinformatycznego będzie łatwiejsze, ponieważ program nie pozwoli na pozostawienie pustych pół w miejscach, których wypełnienie jest obligatoryjne. W innych kwestiach system również będzie działał intuicyjnie co pozostawi wyłącznie minimalną możliwość popełnienia błędu. Takie rozwiązania mają na celu zmniejszenie ilości zwracanych wniosków z przyczyn formalnych. Twórcy projektu zapowiadają, iż system będzie prosty w obsłudze i wdrożenie go spowoduje znaczne przyśpieszenie postępowań rejestrowych.

Redakcja poleca: Podatki 2017

Zobacz też: Gmina

Podstawa prawna:

  1. Projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw z dnia 3 listopada 2016 r.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »