REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Marek Magdziarz
KPRF Law Office
Nowy wymiar obsługi prawnej
Przekształcenie przedsiębiorcy - ile to kosztuje?/ Fot. Fotolia
Przekształcenie przedsiębiorcy - ile to kosztuje?/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przekształcenie przedsiębiorcy, prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, w spółkę prawa handlowego, jaką jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jest dla wielu przedsiębiorców naturalnym krokiem, podejmowanym na pewnym etapie rozwoju ich biznesu. Postępowanie takie ma szereg zalet, jakkolwiek nie jest pozbawione wad. W toku podejmowania decyzji o ewentualnym przekształceniu istotnym aspektem mogą okazać się bowiem koszty, które przedsiębiorca będzie musiał ponieść w związku z takim procesem.

Proces przekształcenia składa się z kilku głównych etapów. Każdy z nich generuje koszty. Zainicjowanie takiego postępowania będzie wiązało się po pierwsze z koniecznością ustalenia wartości bilansowej majątku przedsiębiorcy (takie czynności można powierzyć księgowemu lub rewidentowi) – należy w związku z tym zakładać koszt rzędu od ok. 1.000 zł netto. W praktyce jest to kwota minimalna, a jej ostateczna wysokość będzie różna w zależności przede wszystkim od wielkości wycenianego majątku i rodzaju jego składników.

REKLAMA

Po drugie, elementem niezbędnym do przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest plan przekształcenia, który zgodnie z art. 5846 kodeksu spółek handlowych musi mieć formę aktu notarialnego. Maksymalna taksa notarialna za sporządzenie takiego aktu wynosi 200 złotych netto.

Polecamy : Poradnik Gazety Prawnej 9/18 Firma w spadku – zarząd sukcesyjny

REKLAMA

Po trzecie, plan przekształcenia musi zostać zbadany przez biegłego rewidenta, którego na wniosek przedsiębiorcy wyznacza sąd rejestrowy. Koszt takiego wniosku to 300 złotych. Kolejnym związanym z tym etapem kosztem jest wynagrodzenie biegłego rewidenta. Zwykle koszt takiej opinii wynosi od 1.500 złotych do nawet kilku – kilkunastu tysięcy złotych w przypadku bardzo dużych przedsiębiorstw.

Po czwarte, elementem koniecznym do przekształcenia jest oświadczenie przedsiębiorcy o przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – ono również wymaga formy aktu notarialnego. Maksymalna taksa notarialna za sporządzenie takiego oświadczenia wynosi 200 złotych netto.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po piąte, do powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością konieczne jest także zawarcie umowy spółki – musi ona mieć formę aktu notarialnego, wobec czego należy liczyć się z taksą notarialną. Będzie ona zależna od kilku czynników. W przypadku niewielkich przedsiębiorstw (o relatywnie niskim kapitale zakładowym) będzie to koszt około 300 – 500 złotych netto. Notariusz pobierze również podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 0,5 % łącznej wysokości kapitału zakładowego (który musi wynosić co najmniej 5.000 złotych).

REKLAMA

Po szóste wreszcie, ostatnim etapem procedury przekształcenia jest złożenie wniosku o rejestrację spółki w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Wniosek taki podlega opłacie w wysokości 500 złotych oraz 100 złotych tytułem opłaty za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Ostateczny całkowity koszt przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością będzie wypadkową kilku czynników. Podstawowym z nich jest skala prowadzonej dotychczas działalności – wielkość przedsiębiorstwa, od niej bowiem zależy koszt opinii biegłego rewidenta, który zazwyczaj jest największą z opłat. Kolejnym czynnikiem jest wysokość kapitału zakładowego docelowej spółki, która będzie warunkowała wysokość wynagrodzenia notariusza, jak również podatek od czynności cywilnoprawnych. Niezależnie jednak od powyższych zmiennych łączny koszt przekształcenia to w przybliżeniu co najmniej cztery tysiące złotych.

Nie należy również zapominać o innych kosztach. Sprawny i skuteczny proces przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w przypadku niektórych przedsiębiorców będzie wiązał się z kosztami obsługi prawnej. Wielu przedsiębiorców, chcąc uniknąć trudności związanych z przygotowaniem potrzebnych dokumentów, rejestracją spółki w KRS czy wreszcie koordynacją całego procesu, będzie korzystała z pomocy kancelarii prawnej. Koszt takiej pomocy jest uzależniony od wielu czynników i w każdym przypadku podlega indywidualnym ustaleniom stron.

Polecamy serwis: Działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

REKLAMA

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

REKLAMA