| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Komunikacja > Badania lekarskie dla przyszłych kierowców

Badania lekarskie dla przyszłych kierowców

Badania lekarskie są nieodłącznym elementem starania się o prawo jazdy. Od ich wyniku zależy czy prawo jazdy będzie mogło być wydane oraz czy nie będzie posiadało ograniczeń.

Wniosek i skierowanie

Badania lekarskie przeprowadzane są na wniosek osób które ubiegają się pierwszy raz o prawo jazdy, przedłużają, ubiegają się o przywrócenie uprawnień do kierowania pojazdami lub starają się o zezwolenia na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi. W pozostałych przypadkach badania lekarskie przeprowadzane są na podstawie skierowania.

Koszt badań lekarskich

Badania lekarskie są odpłatne. Ich koszt pokrywa osoba badana z wyjątkiem badań o których mówi art. 229 Kodeksu pracy.  Czasami koszty badania pokrywane są również przez inne podmioty. Ma to miejsce np. przy badaniach lekarskich osób ubiegających się o uzyskanie uprawnień do kierowania odpowiednim pojazdem silnikowym lub zespołem pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Takie badanie lekarskie jest pokrywane z budżetu państwa, którego dysponentem jest Minister Obrony Narodowej.

Badanie lekarskie osoby, która ubiega się o wydanie zezwolenia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym ochotniczej straży pożarnej jest finansowane z budżetu gminy.

Badanie lekarskie może być przeprowadzone jedynie przez właściwego lekarza, spełniającego odpowiednie, oznaczone przepisami prawa wymagania. Lekarz taki musi być wpisany do ewidencji uprawnionych do tego lekarzy.

Zobacz serwis: Komunikacja

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK